Nové súvislosti od 14. júna v Carlton Savoy Art Gallery

Pohnutá doba, ktorú prežívame, zmenila mnohé zaužívané konštanty v našich životoch. Priniesla mnoho problémov a krízových situácií, akým sme doteraz nikdy nečelili, ale zároveň nás prinútila prehodnotiť náš pohľad na svet i na mnohé naše modely správania sa. Zasiahla všetky oblasti verejného života, kultúru nevynímajúc. Výtvarná tvorba v ústraní ateliérov a štúdií síce zdanlivo mohla pokračovať vo svojom stereotype, no kamenné galérie zavreli svoje brány a kontakt s divákom, ktorý je jedným z hybných síl umeleckého pokroku na chvíľu úplne ustal. Neboli vernisáže, skončili workshopy, nebol priestor na stretnutia priaznivcov umenia ani na vzájomné rozhovory. Carlton Savoy Art Gallery, podobne ako mnohé galérie po celom svete, reaguje na túto situáciu a hľadá nové možnosti obnoviť pôvodné väzby prostredníctvom sociálnych sietí. Sme veľmi radi, že na našu výzvu v priebehu niekoľkých málo dní, ba dokonca hodín, reagovali umelci, ktorí prejavili záujem predstaviť svoje diela v nových súvislostiach i v novom formáte. Väčšinu z nich nespája príslušnosť k nejakej inštitúcii, či spolku, nespája ich ani generačná väzba. Mnohí sa nikdy nestretli a nevedeli o sebe, napriek tomu, kolekcia, ktorú sme z ich diel pripravili prekvapuje sviežosťou, aktuálnosťou i výrazovou silou. Sú to naozajstné Nové súvislosti.
Carlton Savoy Art Gallery prezentuje výstavu Nové súvislosti vo svojej bratislavskej galérii, zároveň jej však otvára cestu prostredníctvom videa a elektronického katalógu do celého sveta na svojich sociálnych sieťach: na web stránke galérie, na youtube odkiaľ bude zdieľaný na Facebooku-fan page galérie a zároveň i na stránke milliardcity.com.
Sme veľmi radi, že k nášmu projektu sa pripojil i Slovenský inštitút v Ríme, ktorý na svojich sociálnych sieťach priblíži tvorbu troch desiatok slovenských autorov i divákom v Taliansku. Ďakujeme za túto príležitosť stretnúť sa v nových súvislostiach.

Mária Horváthová
kurátorka výstavy

vytlačiť zdielať

Ďalšie novinky