Pred Vianocami umelci pomôžu vdovám, vdovcom a ďalším „jednorodičom“ dreveným kolieskom

Pomoc deťom osamelých rodičov je hlavným mottom umelcov, ktorí sa zapojili do výzvy a vytvorili zaujímavé výtvarné diela na drevenom koliesku. Ide o pokračovanie úspešného dobročinného projektu BUDE AKO NEBOLO. Z predvianočnej aukcie, ktorá sa bude konať 23. novembra v Divadle Nová scéna. Výťažok si rozdelia hneď dve mimovládne organizácie: o.z. Súčasť života a n.o. JEDEN RODIČ. Vydražené peniaze pôjdu na pomoc znevýhodnenej skupine ľudí – osamelým rodičom a ich deťom. Sociálny podnik Drevenô koliesko (patriace pod OZ „Súčasť života“), tak dokáže poskytnúť prácu a mzdu pre rodičov a nezisková organizácia JEDEN RODIČ im poskytne komplexnú odbornú a humanitárnu pomoc pre členov jednorodičovských rodín, aby sa dokázali lepšie dostať z náročnej životnej situácie.
Septembrová predajná výstava BUDE AKO NEBOLO, počas ktorej sa vydražilo až 8 výtvarných diel v sume 6.300 eur, bude mať svoje pokračovanie. Aj teraz drevené koliesko a ochota pomôcť vdovám, vdovcom a jednorodičom inšpirovali päťdesiatich výtvarníkov k umeleckej tvorbe. „Najnovšie ponúkli do aukcie svoje diela na drevených kolieskach aj ďalší výtvarníci: Milan Herényi, Štefan Jenčík, Jaro Jelenek, Ján Lehotský, Ivana Orviská, Igor Piačka, Júlia Piačková, Peter Uchnár, Katarína Zemková a Veronika Weberová. Igi Brezo a Martin Šafárik sa opäť zúčastňujú s novými dielami,“ hovorí Beata Bobulová, zakladateľka sociálneho podniku Súčasť života a iniciátorka predajnej výstavy. „Špeciálny darček dostanú občianske združenie Súčasť života a nezisková organizácia Jeden rodič, pre ktorých je určený výnos z umelecko-predajnej výstavy. Alenka Chudíková, vdova po slovenskom národnom umelcovi a obľúbenom hercovi Ladislavovi Chudíkovi, venovala do aukcie vlastnoručne upletené pončo,“ dodala Beata Bobulová. Naposledy sa vydražili diela od slovenských výtvarníkov: Juraj Čutek, Pavol Dubina, Iveta Lederer, Igor Mosný, Ivan Pavle, Martin Šafárik, Michal Šuda a Alexej Vojtášek.
Drevené koliesko je symbolom občianskeho združenia Súčasť života a sociálneho podniku Drevenô koliesko, ktoré pomáhajú vdovám a vdovcom poskytovaním práce a uplatnením sa v živote. „V živote sa stáva, že stratíte najbližšieho človeka v momente, keď to vôbec neočakávate. Ostať zrazu sám je životný údel, ale nevzdať sa a bojovať ďalej je vaše rozhodnutie,“ hovorí Beata Bobulová zakladateľka OZ Súčasť života a Sociálneho podniku Drevenô koliesko.
„Jednorodičovstvo je náročné životné obdobie pre rodičov samotných, ale hlavne pre ich deti, ktoré túto novú životnú skúsenosť prežívajú spoločne s nimi. Byť jednorodičom bolo náročné aj pred pandémiou. Ale až súčasná koronakríza obnažila skutočný stav a zreálnila ohrozené skupiny, ktoré síce hlasno nekričia, ale v tichosti prežívajú svoj strach o budúcnosť a každodenný boj o prežitie. Preto veľmi oceňujem, že nás pani Bobulová oslovila s touto spoluprácou,“ hovorí riaditeľka neziskovej organizácie JEDEN RODIČ Eva Marková.
Vyvrcholením dobročinného projektu BUDE AKO NEBOLO II je vernisáž, ktorá sa uskutoční 23. novembra o 19-tej hodine v priestoroch ŠTÚDIA OLYMPIA Divadla Nová scéna v Bratislave.
Umelecké diela sa dražia cez online aukciu
Záujemcovia o umelecké diela, ktorých celá predajná cena putuje na pomoc občianskemu združeniu Súčasť života a neziskovej organizácii JEDEN RODIČ, sa môžu už teraz zapojiť do online aukcie. Nájdu ju na webovej stránke www.turukartcollective.com/ponuka-diel/, kde vyplnia formulár a napíšu svoju ponúknutú peňažnú sumu.
Posledné online prihodenie je možné do 22. novembra (do polnoci). Pozvánku na vernisáž automaticky dostanú všetci tí, ktorí sa zapoja do online dražby.

Nezisková organizácia JEDEN RODIČ vznikla v máji 2019. Na Slovensku je to prvá a jediná organizácia poskytujúca komplexnú odbornú a humanitárnu pomoc pre osamelých rodičov a ich deti z jednorodičovských domácností. Cieľom organizácie je zvyšovať úroveň kvality života znevýhodnenej skupine ľudí sociálnym vylúčením a rizikom chudoby. Podporuje neúplné rodiny s jedným rodičom, aby mohli žiť bezpečný a plnohodnotný život. Poskytuje odborné komplexné poradenstvo a sprevádzanie, online vzdelávací program, humanitárnu a potravinovú pomoc pre osamelých rodičov a ich deti, aby dokázali prejsť týmto náročným životným obdobím čo najdôstojnejšie. Dáva príležitosť, aby rodičia a deti získali nové zručnosti a vedomosti na lepšie zvládnutie náročných životných situácií. Viac na: https://jedenrodic.sk

OZ Súčasť života a Sociálny podnik Drevenô koliesko založila Beata Bobulová, ktorá pred niekoľkými rokmi stratila partnera a ostala sama s dvoma deťmi v náročnej situácii. Združenie a podnik pomáhajú ovdoveným ženám a mužom. Cieľom je vytvoriť nové pracovné miesta. Takto získajú osamelé matky a otcovia chýbajúci príjem, pričom je pracovná činnosť prispôsobovaná ich rodinnej situácii a možnostiam. Ďalším aspektom takejto pomoci je znovu sa zaradiť do bežného života. Hlavnou cieľovou skupinou sú vdovy a vdovci, tiež iné zraniteľné skupiny ľudí (napríklad rozvedené alebo slobodné matky, dlhodobo nezamestnaní, ZŤP a podobne).

vytlačiť zdielať

Ďalšie novinky