MOCKO DUSAN

Narodil sa 24. mája 1962 v Bratislave.

1977 – 1981 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor drevorezba u prof. Ludwika Korkoša

1980 – 1981 pracoval v ateliéri Alexandra Trizuliaka

1981 – 1987 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v sochárskej prípravke u prof. Ladislava Snopeka a doc. Teodora Baníka, a na Katedre reštaurovania sochy u doc. Jozefa Poruboviča

Počas štúdia pracoval v ateliéroch sochárov Jaroslava Kočiša a Emila Venkova

 

Bezprostredne po ukončení štúdií emigroval do Nemecka a žil najmä v Stuttgarte, kde založil reštaurátorský ateliér a venoval sa paralelne i voľnej sochárskej a maliarskej tvorbe, grafike, bytovému i odevnému dizajnu, módnym doplnkom i galerijnej činnosti a obchodu s umením.

Svoju voľnú tvorbu prezentoval na viacerých súborných výstavách a retrospektívach v Stuttgarte, Böblingene, Mannheime, Toronte, Göpingene a v roku 2007 i Bratislave. Kurátorkou bratislavskej Retrospektívy bola jeho dcéra Barbara, ktorá žije v Stuttgarte a je známou výtvarnou teoretičkou s orientáciou na súčasné umenie.

 

Dušan Mocko spolupracoval v minulosti s aukčnou spoločnosťou SOGA. V roku 2018 spolu s dcérou Patríciou, ktorá sa venuje interiérovému dizajnu a počítačovej grafike, založil v Berlíne Kreatívny ateliér. Dnes žije striedavo v Berlíne i v Bratislave, kde má ateliér a pokračuje vo svojich výtvarných i manažérskych aktivitách.