„60“

12.12.2024 - 11.01.2025

Hodnotenie kurátora

PhDr.Dagmar Kudoláni Srnenská, PhD.

Výtvarná tvorba Stanislava Mikovčáka je mimoriadne autentická, osobitá a prirodzene mnohostranná. A to preto, lebo ako architekt vytvára sochárske diela a objekty, v ktorých vyniká tvar v priestore, prírode a zdanlivo aj v pomyselnom prázdne. Drevo so stáročnými štruktúrami a rôznymi odtieňmi sfarbenia spolu s kovom sú dominantnými materiálmi v jeho výtvarnej tvorbe. Železo je v kultúrnych dejinách ľudstva pomerne mladý úžitkový kov. V mýtoch jednotlivých etáp vývoja reprezentuje posledný vývojový stupeň, ktorý sa mal začať zlatým vekom. Železo je priradené bohovi vojny Marsovi a červená farba hrdze má pripomínať krv. Pre Mikovčáka železo symbolizuje život. Sám v ňom vytvára práce, ktoré sú zároveň „úctou k práci našich predkov, ktorí z kovu vytvárali základné nástroje pre živobytie a stávali sa až umeleckými dielami. Začal som ich diela – motyky, sekery, podkovy, reťaze vkladom do obrazov s cieľom zachovať tieto nástroje aj v umeleckej podobe pre ďalšie generácie. Som šťastný človek, lebo som práve v kove našiel záľubu. Mám ho rád. Milujem ho, stotožňujem sa s ním a snažím sa mu dávať znova život a dušu.“ Často vo svojich plastikách a objektoch spája kov aj s drevom. Podkova je pre neho symbolom strážkyne ľudského šťastia, kríž kombinuje s kameňom, ale aj drevom. Spájajú sa v motívoch anjelov ako strážcov obydlí, sú vložené do mnohých rozhľadní na Kysuckých Javorníkoch. Kované sochy a objekty majú v sebe zakomponované staré premety a nimi výtvarne a esteticky oživuje svoje architektonické práce, najmä jeho obľúbené rozhľadne. Netradičným spôsobom tak spája moderný pohľad na svet so starým životom na Kysuciach. Ako sám hovorí: „ snažím sa tak súčasnej generácii priniesť správu o tomto kraji. Pri potulkách krajom nachádzam staré chalupy, ktoré chátrajú a padajú. To málo, čo z nich zostáva je železo, ktoré vzdoruje času. Staré železo je vôňou ohňa opradená hmota, ktorá sa ťažko tvaruje. O to je však krajší výsledok.“
Sochy vytvára klasickou metódou, kovaním za tepla. Spolu s nájdenými predmetmi, “objet trouvé“, vytvára nádherné kompozície plné čarovných príbehov. Jeho umelecké vyjadrenia v plastikách, sochách a objektoch majú hovoriť o ľuďoch a dnes už aj o chátrajúcich domoch, v ktorých prežili niekedy celé generácie mnohé strasti a krásy života. A tie Mikovčák vie vložiť do svojich diel. Vo výstavných priestoroch Turuk Gallery prezentujeme umelcove sochárske práce, a to pri príležitosti jeho okrúhleho životného jubilea, preto ten magický názov „60“. Výber diel je sústredený na viaceré tematické okruhy z ostatných dvadsiatich rokov. Všetky sú však v myšlienkovej línii Stanislava Mikovčáka: „spoznať múdrosť našich predkov a zachrániť spomienku na nich…“

Stanislav Mikovčák, architekt a sochár. Narodil sa 11.septembra 1964 v Turzovke. Študoval na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorú absolvoval v roku 1988, tam pôsobil aj ako odborný asistent. Spolupracoval s viacerými nemeckými architektmi a bol projektantom architektonických objektov v Nemecku. V roku 1998 sa vrátil na Slovensko, kde založil architektonický ateliér a projektovú firmu s rozsiahlym pôsobením na Kysuciach. Od roku 2005 jeho architektonická tvorba bola venovaná aj rozhľadniam v kysuckom kraji. Známe sú jeho rozhľadne v Starej Bystrici, Zákopčí, Turzovke, Svederníku, Gbeloch a na Orave. Významne ovplyvnil architektúru na Kysuciach, pozoruhodné sú jeho kaplnky, zvonice, fontány, námestia ale aj tzv. „malá“ turistická architektúra. Vytvoril tiež na „svoj spôsob“ kysucký betlehem, ktorý je prenosný, umiestnený vo vojenskom kufri. Z výtvarného pohľadu kontrastuje s inými interpretáciami čistotou prejavu, jednoduchým vyjadrením sakrálneho motívu, ale aj precíznym abstrahovaním detailu. V roku 2019 v spolupráci s ateliérom Ark-shelter spoločne získali prestížnu cenu za architektúru CEZAAR 2019. Ocenená bola drevená offgrid kabína „Into the wild“ a systém Ark-shelter ako taký. V súčasnosti spája architektúru so svojimi komornými sochárskymi dielami a Kysuce sa vďaka nemu stali krajom rozhľadní a pôsobivých galérií jeho sôch. Za významné aktivity pre rozvoj regiónu mu bolo udelené ocenenie Osobnosť Kysúc 2023. Vystavoval v Ríme, Varšave, Krakove, Bialsko-Białe a v Moskve. Na Slovensku bol účastníkom napríklad cyklu výstav pod názvom Umenie na hrade Strečno a v roku 2024 medzinárodnej sochárskej výstavy Tvar a priestor v kaštieli Tomášov. Žije a tvorí na Kysuciach a v Banskej Štiavnici.

Partneri výstavy

Partneri galérie

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

Priatelia 3

06.12. 2024 - 14.03.2025

BODY SPACE

13.11.2024 - 07.12.2024

Malebný Tomášov

06.11.2024 - 01.04.2025