IMAGINÁCIA – EXPERIMENT – REALITA

04.9.- 05.10.2024

S potešením Vás pozývame na výstavu Alojza DRAHOŠA pod názvom IMAGINÁCIA – EXPERIMENT – REALITA (sochy, reliéfy, medaily, kresby). Výstavu realizujeme v termíne od 3.9. do 5.10.2024 v T&AC Gallery Zámocká 22 v Bratislave.

Hodnotenie kurátora

PhDr.Dagmar Kudoláni Srnenská, PhD.

Alojz Drahoš za štyridsaťpäť rokov umeleckej a výtvarnej činnosti, ku ktorej sa časom pridala pedagogická, prešiel skutočnými vitálnymi a aktívnymi vývinovými obdobiami. Jeho energický a životaschopný náboj popasovať sa s čímkoľvek čo má ľudský, filozofický a umelecký rozmer, ho viedlo k hľadačstvu osobitých výrazových prostriedkov naprieč rôznymi umeleckými štýlmi. Tie si vyskúšal v širokom diapazóne komornej a monumentálnej plastiky a sochárstve, v tvorbe reliéfov, medailí, v kresbách a maľbách. Všetky spomenuté umelecké okruhy však majú niečo, čo je pre tvorbu Alojza Drahoša nesmierne dôležité. Do svojich výtvarných prejavov prenáša silný emocionálny náboj a priamosť transponovania prežitej skutočnosti. Rovnako vždy zachováva duchovný dialóg so svetom dávnym a súčasným, kde cítiť, ako si váži i to klasické a archaické a samozrejme aj to moderné, súčasné a aktuálne. Tak sa v jeho dielach objavujú motívy inšpirujúce sa antikou ako Ikarov pád, Nymfa, Niké, Fénix, múzické témy ako Virtuóz, Etuda, Klaun či Harlekýn. Dôležité sú pre neho podnety súčasnej doby a človeka prežívajúceho každodenný život, čo vyjadruje v dielach ako Krehké vzťahy, Kam kráčaš?, Imaginárne hlavy, Sen či Zamyslenie.
Umelecká zvedavosť ho viedla v sochárskej tvorbe k oscilácii medzi využitím realistických, expresívnych, kubistických alebo avantgardných experimentálnych postupov. Je preto prirodzené, že obdivuhodne na interpretáciu svojich motívov využíva všetky sochárske možnosti modelovania a práce s hlinou, drevom, mramorom, bronzom, liatym a brúseným sklom alebo kombináciu rôznych materiálov. Tak môžeme v Drahošových dielach cítiť tvarovú a objemovú deformáciu, kontrast plošného, hmotného a priestorového princípu. Modelačne bohato rozpracovaný povrch hmoty samozrejme ráta s menlivosťou až barokového pôsobenia svetla, čím sa prirodzene odhaľujú viaceré významové vrstvy diela. Preto sa nakláňa jazýček váh jeho umeleckého myslenia na stranu imaginácie, experimentu a reality. Cítiť to nielen v plastikách, sochách či kresbách, ale aj v medailách. Výtvarný prístup k medailérskej tvorbe je u Drahoša poznačený typickým postmoderným dialógom. Prejavuje sa v ňom ako tvorca prezentujúci súčasnú dobu, bohatú na mnohé asociačné väzby, naplnené závažnými filozofickými mementami, psychologickými zvratmi, ľudskými výhrami a prehrami. Mnohé sochárske práce sú poznamenané týmto bohatým vnútorným životom, ktorý dokáže myšlienkovo i výtvarne spojiť so simultánnym prístupom alebo vyzvať si na súboj princípy kubizmu s ich projekciou rôznych pohľadových plánov. Výber diel za ostatných dvadsaťpäť rokov je toho dôkazom.

Alojz Drahoš sa narodil 11.apríla 1954 v Zohore. V rokoch 1969 – 1973 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor rezbárstvo u prof. Ludwika Korkoša. V rokoch 1975 – 1981 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Jána Kulicha, Oddelenie figurálneho sochárstva. V rokoch 1982 – 1990 pedagogicky pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, 1980 študijný pobyt na Accademia di Belle Arti Pietro Vannucci v Perugii, Taliansko. V rokoch 1992 – 2022 pedagogicky pôsobil na Katedre výtvarnej výchovy, Pedagogická fakulta Univerzity Jána Amosa Komenského v Bratislave.Tu aj absolvoval doktorandské štúdium a získal vedecko-akademickú hodnosť PhD. Dvanásť rokov pôsobil vo funkcii vedúceho katedry výtvarnej výchovy PdF UK. Žije a tvorí v Zohore, venuje sa komornej sochárskej tvorbe, reliéfu, kresbe, maľbe, medailérstvu a realizáciám do architektúry.

Samostatné výstavy

Od ro­ku 1987 usporiadal mnohé individuálne výstavy doma i v zahraničí.

Jedna z prvých samostatných autorových prezentácii bola výstava v Galérii mladých v Nitre(1987). Nasledovali výstavy v Žitnoostrovskom múzeu v Dunajskej Strede (1992), v Kongresovom centre v Piešťanoch (1993) a rozsiahla výstava v Bratislave (1994), v Kultúrnom centre Istria v Devínskej Novej Vsi a na Bratislavskom hrade. V roku 1995 to boli dve výstavy v Evanjelickom zborovom dome v Bratislave – Petržalke a v Galérii Ardan v Bratislave, v Galérii T Bašta a pevnosť Komárno (1996). V roku 2001 mal tri samostatné výstavy: Pozdrav III. tisícročiu, Galéria R.V.S., Most pri Bratislave-Studené, kongresové a relaxačné stredisko Zúčtovacieho bankového centra, Galéria ART-MA v Dunajskej Strede a v rodnej obci Zohor. V roku 2002 vystavoval v ART Galérii, Nitra a kancelária prezidenta mu usporiadala výstavu v prezidentskom paláci, Salla terrena. Nasledovali výstavy v Piešťanoch - Galéria NAMI (2003) a Galéria Fontána (2005). Vystavoval v Slovenskom inštitúte vo Varšave a v Teatri muzycznem v Lodži (2006). V roku 2008 usporiadal reprezentatívnu výstavu vo výstavných priestoroch NKÚ Bratislava. V roku 2010 mal ďalšie výstavy: Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne pod názvom Hľadanie tvaru a jej doplnená verzia na Západnej terase Bratislavského hradu. V roku 2014 mal reprezentatívnu výstavu "Reminiscencie" k životnému jubileu v Galérii Slovenskej výtvarnej únie UMELKA v Bratislave. Výstavu Sochárske invencie realizoval v Galérii v podkroví, Banská Bystrica (2019). V roku 2024 sa konala retrospektívna výstava v rodnom Zohore pod názvom Moderna Alojza Drahoša a jubilejná v Turuk Gallery, Bratislava pod názvom IMAGINÁCIA – EXPERIMENT – REALITA(sochy, reliéfy, medaily, kresby).

Výstavy kolektívne

Od roku 1982 sa pravidelne zúčastňuje kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Sú to medzi inými aj prestížne výstavy svetovej Medzinárodnej organizácie medailérov FIDEM, ktoré sa konali v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, Portugalsku, USA, Fínsku, Škótsku, Bulharsku, Belgicku, Kanade, Japonsku a v roku 2023 v Taliansku.

Účasť na sympóziách

1984 Medzinárodné sochárske sympózium, Vyšné Ružbachy

2005 Medzinárodné sochárske sympózium, Terchová

2011 XI. medzinárodné sympózium medailí, Kremnica

2013 X. tvorivé umelecké sympózium spoločnosti ARTEM, Bratislava

2023 XVI. medzinárodné sympózium medailí, Kremnica

Ocenenia

Cena SFVU
Cena rektora VŠVU
Absolventská cena Martina Benku
1987 Odmena za sochu v celoslovenskej výtvarnej súťaži

2008 Druhá cena za sochu na II. ročníku Medzinárodnej prehliadky výtvarného umenia, Taliansko, Grottammare

2009 Špeciálna cena na X. Medzinárodnom festivale výtvarného umenia, Taliansko, Porto Sant Elpidio

2011 Identifikačný kód Slovenska, Bratislava

2014 Prvé miesto v medzinárodnej súťaži – Návrh a realizácia ceny

Slovenskej výtvarnej únie pre 9. ročník Medzinárodného bienále kresby, Plzeň

Realizácie

Diela realizované v kultúrno-spoločenských priestoroch a externom prostredí: Zohor, Veľké Leváre, Kráľovský Chlmec, Vyšné Ružbachy, Gajary, Limbach, Košice, Ipeľský Sokolec, Bratislava, Ilava, Studené, Borinka, Terchová.

Už niekoľko rokov realizuje ceny za literatúru faktu, Cenu Vojtecha Zamarovského a Cenu časopisu Pamiatky a múzeá.

Je autorom pamätných medailí v klasickej medailérskej podobe, realizovaných pre štátne inštitúcie : Pre MK SR navrhol razenú pamätnú medailu k 75. výročiu SNP, pre Univerzitu Komenského v Bratislave to bola razená pamätná medaila k 100. výročiu jej vzniku a rovnako je autorom razenej pamätnej medaily pre Právnickú fakultu UK pri jej storočnici.

Partneri výstavy

Partneri galérie

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

Priatelia 3

06.12. 2024 - 14.03.2025

„60“

12.12.2024 - 11.01.2025

BODY SPACE

13.11.2024 - 07.12.2024

Malebný Tomášov

06.11.2024 - 01.04.2025