IMAGINÁCIA – EXPERIMENT – REALITA
S potešením Vás pozývame na výstavu Alojza DRAHOŠA pod názvom IMAGINÁCIA – EXPERIMENT – REALITA (sochy, reliéfy, medaily, kresby). Výstavu realizujeme v termíne od 3.9. do 5.10.2024 v T&AC Gallery Zámocká 22 v Bratislave.
Hodnotenie kurátora
PhDr.Dagmar Kudoláni Srnenská, PhD.Alojz Drahoš za štyridsaťpäť rokov umeleckej a výtvarnej činnosti, ku ktorej sa časom pridala pedagogická, prešiel skutočnými vitálnymi a aktívnymi vývinovými obdobiami. Jeho energický a životaschopný náboj popasovať sa s čímkoľvek čo má ľudský, filozofický a umelecký rozmer, ho viedlo k hľadačstvu osobitých výrazových prostriedkov naprieč rôznymi umeleckými štýlmi. Tie si vyskúšal v širokom diapazóne komornej a monumentálnej plastiky a sochárstve, v tvorbe reliéfov, medailí, v kresbách a maľbách. Všetky spomenuté umelecké okruhy však majú niečo, čo je pre tvorbu Alojza Drahoša nesmierne dôležité. Do svojich výtvarných prejavov prenáša silný emocionálny náboj a priamosť transponovania prežitej skutočnosti. Rovnako vždy zachováva duchovný dialóg so svetom dávnym a súčasným, kde cítiť, ako si váži i to klasické a archaické a samozrejme aj to moderné, súčasné a aktuálne. Tak sa v jeho dielach objavujú motívy inšpirujúce sa antikou ako Ikarov pád, Nymfa, Niké, Fénix, múzické témy ako Virtuóz, Etuda, Klaun či Harlekýn. Dôležité sú pre neho podnety súčasnej doby a človeka prežívajúceho každodenný život, čo vyjadruje v dielach ako Krehké vzťahy, Kam kráčaš?, Imaginárne hlavy, Sen či Zamyslenie.
Umelecká zvedavosť ho viedla v sochárskej tvorbe k oscilácii medzi využitím realistických, expresívnych, kubistických alebo avantgardných experimentálnych postupov. Je preto prirodzené, že obdivuhodne na interpretáciu svojich motívov využíva všetky sochárske možnosti modelovania a práce s hlinou, drevom, mramorom, bronzom, liatym a brúseným sklom alebo kombináciu rôznych materiálov. Tak môžeme v Drahošových dielach cítiť tvarovú a objemovú deformáciu, kontrast plošného, hmotného a priestorového princípu. Modelačne bohato rozpracovaný povrch hmoty samozrejme ráta s menlivosťou až barokového pôsobenia svetla, čím sa prirodzene odhaľujú viaceré významové vrstvy diela. Preto sa nakláňa jazýček váh jeho umeleckého myslenia na stranu imaginácie, experimentu a reality. Cítiť to nielen v plastikách, sochách či kresbách, ale aj v medailách. Výtvarný prístup k medailérskej tvorbe je u Drahoša poznačený typickým postmoderným dialógom. Prejavuje sa v ňom ako tvorca prezentujúci súčasnú dobu, bohatú na mnohé asociačné väzby, naplnené závažnými filozofickými mementami, psychologickými zvratmi, ľudskými výhrami a prehrami. Mnohé sochárske práce sú poznamenané týmto bohatým vnútorným životom, ktorý dokáže myšlienkovo i výtvarne spojiť so simultánnym prístupom alebo vyzvať si na súboj princípy kubizmu s ich projekciou rôznych pohľadových plánov. Výber diel za ostatných dvadsaťpäť rokov je toho dôkazom.