Marta Katavić, Dalia Katavić – Pohľady a zázraky
S potešením Vás pozývame v utorok 12. decembra 2023 o 19.00 hodine do T&AC Gallery Zámocká 22 na vernisáž výstavy POHĽADY A ZÁZRAKY, na ktorej svoju tvorbu predstavía Dalia a Marta Katavić.
Marta Katavić je absolventkou katedry maľby na Akadémií výtvarných umení v Záhrebe, víťazka Ceny divákov súťaže mladých umelcov, ktorej tvorba posledné roky púta pozornosť umeleckého publika. Jej mama Dalia je v Chorvátsku známa a uznávaná umelkyňa so širokou a komplexnou škálou výtvarných diel, vo svojej tvorbe sa už roky zameriava najmä na výrobu umeleckých šperkov.
Ak sa Vám nepodarí zúčastniť sa vernisáže, výstavu si môžete pozrieť do 13.01. 2023 utorok až sobotu v čase od 14-18 hodín.
Hodnotenie kurátora
Robert kavazović HorvatMARTA KATAVIĆ
Boh dal iba svojim najobľúbejneším ovečkám jeden z najbrilantnejších talentov a darov, maľovanie. Popri hudobnom je to dar jednoznačne najbožskejší a najvznešenejšií. Takéto dary, najmä ak sú hviezdnej žiary, by sa nemali ignorovať a rozvinúť sa do poslania, ktoré je dané len vyvoleným. Našťastie väčšina vyvolených spozná svoju predurčenú cestu a s trochou odvahy a šťastia si vyberie túto nadčasovú a zároveň najnáročnejšiu prácu zo všetkých. Marta je jednou z vyvolených. Je na samom začiatku svojej misie. Na začiatku trajektórie so stopou horiaceho svetla hviezd. „Dobré oko“ to vidí na prvý pohľad na jej dielach.
Maliarka Marta Katavić, pre širšie umelecké publikum pomerne neznáma, no výlučne pre jej krátke pôsobenie na výtvarnej scéne, si buduje svoju budúcu kariéru obrovskými krokmi vpred. Nazvyme to radšej skokmi. Skokmi do diaľky i do výšky. Jej maľba nie je postavená ako väčšina nami známych maliarov „ab ovo“, ale na scénu štartuje z pozície veľmi vysokého profesionálneho prejavu. Pri pohľade na jej pomerne ešte kvantitatívne skromnú tvorbu človeka prekvapí, že taká mladá maliarka dokáže maľovať s takou nefalšovanou tvorivou silou a akousi umeleckou drzosťou, ktorú možno vidieť na väčšine jej obrazov, či už menších alebo väčších formátov. Od matematicky vypočítanej vyváženej kompozície k pevnému a istému ťahu, ktorému je jedno, kde začína a kde končí a nakoniec je tak dokonalý. Od bezpečnej, takmer klasicky umiestnenej figurácie, až po abstrakciu na spôsob najväčších mien predvojnového nemeckého expresionizmu, ale aj povojnového raného abstraktného expresionizmu. A opät… Opäť všetko s jemným „ženským“ výberom motívov a s nejakou nevysvetliteľnou mäkkosťou a ľahkosťou, bez úmyslu šokovať, či uraziť pohľad pozorovateľa alebo v nás vyvolať nejaký negatívny pocit.
Výtvarne najkonzistentnejšou a najsilnejšou sériou obrazov mladej maliarky sú spolu s niektorými krajinkami a zátišiami jej „Tváre“. Detské tváre, všetky tak podobné (technikou maľby a kompozíciou), no zároveň všetky od seba tak odlišné. Sú natoľko výtvarne zaujímavé a zložité, že sa na nich pohľad diváka doslova lepí. Či už sa pozeráte jednotlivo alebo v sérii polyptychov, „Tváre“ ponúkajú celý rad umeleckých zážitkov, z ktorých každý vyvoláva svoje vlastné vnútorné emócie. Umelecká sila najväčšieho obrazu sa rovná sile najmenšieho. Marta funguje rovnako komplexne vo všetkých formátoch. Maľuje svoje pocity, zážitky a emócie, vyjadruje ich rôznymi výtvarnými technikami a farbami. Marta je úprimná a bez komplexov. Maľuje jednoducho. Ako sa cíti. Nemá potrebu udivovať ani technikou, ani formátom, ani motívom. A to udivuje. To je zmysel a účel maľby.
DALIA
Rovnaké priezvisko, iné meno. Reč je o Dalii Katavić, matke Marty. Keďže jablko nepadá ďaleko od stromu, všetko nám akosi začína byť jasné, odkiaľ sa vzal talent Marty. Samozrejme, ide o iný výtvarný prejav, ale záver je rovnaký. Mnohí kritici umenia by povedali, že ide o čisté úžitkové umenie, o umelecký šperk, zatiaľ čo po nahliadnutí do celej Daliinej tvorby zistíme, že veci sa majú trochu inak. Skôr by som sa priklonil k tomu, že tu hovoríme o umelcovi so širokou a komplexnou škálou výtvarných diel, od jednoduchých šperkov až po takmer až sochársky fascinujúce konštruované diela, od ready-mades až po akési konceptuálne inovácie. Dalia Katavić je komplexná a plne formovaná umelkyňa, takže veľký úspech a obľúbenosť jej tvorby medzi širšou, najmä ženskou populáciou neprekvapuje.
Všetky Daliine diela rad radom sú jedinečné a neopakovateľné, množstvo z nich je monumentálnych veľkostí, čo je pri šperkoch neobvyklé. Často sa stáva, že objemom a priemerom väčší šperk može ľahko skĺznuť do kategórie gýčov. V Daliinom prípade to tak nie je, umelecká odvaha a kreativita autorky vynikná o to viac. Jej nápady sú dobre naplánované a realizované. Človek má dojem, že každý umelecký predmet (prsteň, brošňa, náhrdelník alebo náramok) bol starostlivo naplánovaný a vyrobený. Drzosť výberu predmetov použitia a ich veľkosť je fascinujúca a výsledok vždy efektný (napríklad náramok „Compass“). Najjednoduchšie diela Dalie (brošňa z červeného koralu) majú rovnakú umeleckú silu, ako aj tie veľmi zložité (náhrdelník so striebornou sieťkou a bielym koralom). Hoci mnohé diela vznikli opätovným použitím niektorých neumeleckých predmetov prevzatých z bežného ľudského používania (napr. spomínaný kompas) alebo z prírody (kôrovce, slimáky, koraly, polodrahokamy a drahokamy a pod.), Dalii sa darí vytvárať z nich úplne nové diela vykazujúce vysokú estetiku a umeleckú zručnosť (náramok „Čokoládová tabuľa“, náhrdelník „Páv“ atď.).
Okrem série šperkov je dôležité spomenúť aj Daliinu veľmi úspešnú a obľúbenú sériu „Kravaty“. Ide o sériu veľmi zaujímavých výtvarných a odevných diel, ktoré spájajú viacero druhov výtvarného umenia (maľba, sochárstvo a úžitkové umenie) do jedného a vytvárajú mimoriadne zaujímavé a nositeľné formy, ktoré sú skutočným osviežením na Chorvatskej výtvarnej a módnej scéne.
Keďže som osobným znalcom a zberateľom šperkov naprieč stáročiami a tisícročiami ľudskej histórie (od šperkov starovekého Grécka, šperkov starovekého predcisárskeho a cisárskeho Ríma, Byzancie a Francúzska až po diela renesancie, Baroko, rokoko, Belle Epoque a Art Deco) a teda šperkárstvo a vývoj šperkov mám v malíčku, musím povedať, že tento druh tvorivej sily a smelosti nájdem len medzi niektorými z najväčších mien z konca 19. a začiatku 20. storočia, od Tiffanyho po niektoré z najúspešnejších diel dielne Wiener Werkstätte.