Željko Lesar je jedným z popredných chorvátskych maliarov strednej generácie. Vo svojej maliarskej a kresliarskej tvorbe je mimoriadne aktívny a plodný. Je rovnako kvalitný vo viacerých výtvarných technikách, pričom osobitne vyniká v kresbe a kombinovanej technike na veľkých plátnach. Lesar je svieži a nadchýna publikum svojou technikou a populárnymi témami. Príliš nedramatizuje a nekomplikuje, vyhýba sa politickému, spoločenskému a sociálnemu pôsobeniu, larpurlartisticky poníma najjednoduchšie a najvďačnejšie motívy – zvieratá. Odmieta patriť ku ktorémukoľvek výtvarnému hnutiu a tvoriť pod niekoho vplyvom alebo gestorstvom. Lesar je svojský. Pracuje výlučne „pre umenie a kvôli umeniu“, nevšímajúc si príliš výtvarnú kritiku ani trendy, ktoré presadzujú niektorí jednotlivci z kruhov samotných umelcov alebo „kritikov“ a historikov umenia. Aj sám sa niekedy vedel pošmyknúť a takmer padnúť do pasce manifestných nadšení niektorých výtvarných hnutí a kvázihnutí. Dnes je múdrejší a už sa mu to nemôže stať. Lesar vie čo chce a kam sa chce dostať. On je náš moderný Cézanne. Touto výstavou predstavuje náročnému slovenskému publiku, svoje neopakovateľné a dobre identifikovateľné cykly „Vtáci“ a „Kone“, ktoré patria k jehio posledným.Lesarove kone sú namaľované, môžeme skôr povedať že nakreslené, na veľkých štvorcových plátnach. Sú živé, plné sily a pohybu a majú stabilný objem. Sú namaľované mimoriadne zručne a zdá sa, akoby chceli z plátna vyskočiť a odcválať do diaľav. Plátnam dominuje monochromatická figurálna kresba s voľne zakončenými časťami tela, najčastejšie nohami. Stabilná a bezpečná, Picassovsky energická, silná a neomylná je kresba osnovy všetkých prezentovaných prác, na ktorú sú naviazané aj ostatné prvky samotných diel. Pre Lesara je farba skôr sekundárny prvok, ktorý jeho dielam prepožičiava osobitný, estetický akcent, kde sa maliar riadi starým a prvotným princípom „Krásnych umení“ (Belle arte). Monochromatickú kresbu (čiernu na bielom) obvykle sprevádza jedna zo základných farieb prekrývajúca väčšiu časť plochy plátna a spolu s ďalším menším akcentom inej farby, tvoria optickú a kompozičnú rovnováhu. Kompozície sú takmer matematicky pravidelné a farba im vtláča pečať života. Popri neopakovateľnej Lesarovej technike, z jeho obrazov dýchajú aj veľké výtvarné skúsenosti. Estetika krásneho na Lesarovych obrazoch nezmenšuje jeho silu a vážnosť. Je to prirodzené. Veď prečo by všetko moderné umenie malo byť rovnaké? Prečo by malo šokovať? Prečo by malo byť politicky alebo spoločensky angažované? Práve preto je Željko Lesar svieži a iný, ako ostatní. Oáz skutočného maliarstva vo svete je stále menej, alebo skôr viac je rovnakých, klasických abstrahistov a figuratívnych výtvarníkov. Lesar je neopakovateľný a jedinečný, za čo vďačí svojmu veľkému kresliarskemu talentu. Jeho obrazy sú prístupné a prijateľné pre široké publikum, stávajú sa súčasným „Neo pop art“, ktoré sa páči, v žiadnom prípade však nie je banálne ani lacné.
Vtáky sú, popri koňoch, ďalším Lesarovym cyklom, kde sa, popri portrétoch, ktoré nevystavoval často, dostal na vrchol svojho výtvarného opusu, dosahujúc tak úplnú maliarsku, kresliarsku a grafickú zrelosť. Princíp vzniku „Vtákov“ je rovnaký ako u „Koní“. Biele štvorcové plátna, menšie i väčšie, nesú motívy vtákov namaľovaných čiernym uhľom, s dokonale istými a neomylnými líniami, často s minimom kresby. Jedna alebo dve farby sú nanesené ako sekundárne prvky, rovnako ako v cykle koní. Na rozdiel od koní, ktoré pôsobia pompézne a silne, vtáky sú pokojnejšie a nenápadnejšie, menej pretenzívne, avšak o nič menej výtvarne kvalitné. Rozdiel je len v publiku. Kone sú mužnejšie, sú odrazom mužskej sily a celej maskulínnosti Lesarovej kresby. Vtáky sú zas odrazom jeho ženskej stránky. Kresby sú jasné, ale mäkšie, subtílnejšie, nežnejšie. Niekedy je kresba len v prerušovaných kontúrach a je čiastočne alebo úplne nahradená farbou. Inokedy sa farba vyníma vyslovene ako primárny prvok.
Môžme dúfať, že všetci milovníci výtvarného umenia uvidia v Željkovi Lesarovi veľkého kresliara a maliara a jeho „Vtáky a Kone“ si získajú veľkú časť výtvarného publika v krajine našich priateľov.
Mgr. art. hist. Robert Kavazović Horvat