NOSTALGIA
S potešením Vás pozývame na výstavu „NOSTALGIA“, na ktorej predstaví svoju tvorbu Jarmila Čapkovičová. Výstavu realizujeme v termíne 14.05-15.06.2024 v galérii reštaurácie Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.
Hodnotenie kurátora
PhDr.Dagmar Kudoláni Srnenská, PhD.Na súčasnej výstave predstavujeme maľby, ktoré Jarmila Čapkovičová vytvorila väčšinou v rokoch 2023 a 2024. Je to predovšetkým jej dialóg medzi dávnejšou, ale aj súčasnou modernou dobou, reakciou na prežité udalosti a zážitky včera a dnes. Ako sama hovorí : “popri práci čisto technického charakteru ponímam maľovanie ako únik do sveta fantázie a ideálov, ako aj hľadanie protipólu k dnešnému predigitalizovanému svetu. “ Staršie diela boli naozaj únikom, ale aj do dejín umenia, do diel secesie, impresionizmu, kubizmu a novej figurácie. Bavilo ju vytvárať čo najviac verné kópie umelcov s mnohým náročnými prejavmi a kompozičnými princípmi ako ich maľoval napríklad Klimt, Monet , Renoir, Picasso, ale aj Leonardo da Vinci. Prehlbovala si tak svoj umelecký a výtvarný prejav, skúšala si hru línií, kontrasty farieb a realistické zobrazenie ľudí a predmetov z dávneho a súčasného sveta.
V prácach z posledných rokov pomocou farebných tónov a svetla, prirodzeným spôsobom mení obsahovú výpoveď diela a symbolizáciu, ktorú vkladá do premien ženských a mužských postáv, no predovšetkým do ich vzájomných spojení a vzťahov. Príbehy tajomných, tancujúcich alebo snívajúcich mladých žien sa odohrávajú „niekde v priestore“, možno bare alebo kaviarni alebo na neutrálnom a farebne silnom pozadí. Kresebná podoba tvárí či profilov žien spojených s okolím je emocionálne a významovo dopovedaná vetami, slovami a symbolickými odkazmi. Do obrazovej plochy preto vkladá mimovýtvarné prvky ako noviny, útržky hrubého kartónu či plátna, ktoré sú spojené nielen samotným akrylom, ale aj štrukturálnou pastou. Obsah si často môžeme domyslieť vďaka niekoľkým rozpoznateľným reáliám.
Čapkovičovej maľby sprítomňujú odkazy na dobu včera a dnes, ktorá je však v jej ponímaní istou nostalgiou na dávnejšie časy, plné prirodzenej krásy ženských tvárí, ladnosti pohybu a pokojného rytmu doby. Tancujúci muži typu Jamesa Deana sú neraz v erotickom opare, ktorý je doplnený motýľmi, kvetmi a žirafami. To všetko dáva do rozmanitých rovín, vrství ich, obmieňa a prekrýva. Sú významovým kontrastom k zmyslovému a pocitovému vnímaniu človeka a súčasnosti. Maliarsky rukopis sa prelína s dynamicky vedenými líniami, ktorými vedie nostalgické spojenie s dnešným svetom. Ten je nenávratne naplnený hrami na mobiloch, počítačoch, smartfónoch a tabletoch, kde sa stráca a mizne dialóg medzi ľuďmi tak ako to bolo v iných časoch.