S tvorbou Ingrid Zámečníkovej sa už celé roky stretávame prostredníctvom jej obrazov, grafík, tapisérií či ilustrácií. I keď absolvovala štúdium grafiky v ateliéri prof. Albína Brunovského na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení a svoje prvé litografie a mezzotinty realizovala v klasickej čiernobielej farebnosti, od počiatku bolo možné v jej dielach nájsť náznaky toho, že jej ďalšia umelecká dráha sa bude vyvíjať cestami maliarskej interpretácie s hlavným dôrazom na koloristické kvality.
Ingrid Zámečníková je autorkou množstva komorných diel, olejov, akrylov i kombinovaných techník, ktoré nás uvádzajú do imaginatívneho sveta snov, predstáv a mnohovýznamových posolstiev, inšpirovaných širokou škálou podnetov od mytológie a literatúry, cez osobné zážitky až po nekonečné fantázie. Je to jej vlastná púť z hlbín Hádesovej ríše cez bájne miesta gréckej mytológie, odkazy na historické osobnosti a dotyky s realitou dneška až po nekonečné diaľavy vesmírnych svetov. I keď jej výtvarná reč inklinuje k abstrakcii, množstvo detailov, niekedy len kontúry krajín, či architektúr, náznaky postáv, vtákov, ale inokedy i konkrétne osobnosti či tváre dávajú jej dielam adresnosť a obsahový náboj. Sú to príbehy, odohrávajúce sa v imaginárnom svete, v hĺbke vesmíru, v neznámej krajine, ale i v našej mysli či duši. Príbehy dôverne známe, ale i netušené a nečakané, do ktorých divák odvážne vstupuje, necháva sa viesť cestou symbolov a metafor a nachádza priestor pre meditáciu.
Ingrid Zámečníková v svojich dielach intuitívne pretavuje podnety z nekonečného dedičstva európskej poeticko-imaginatívnej a fantazijnej maľby. Jej obrazy svojou sugestívnou temnou i žiarivou farebnosťou, hrou svetiel a tieňov, štruktúrami povrchov a vrstvením maliarskej hmoty, či pieskov a drtí prekvapia poetikou, intimitou, ale i značnou dávkou expresie a vnútornej hĺbky. Temnosvit a svetelné kontrasty jej obrazov nadobúdajú novú intenzitu použitím zlatej, či už v detailoch, alebo v štruktúre pozadia. Je to prvok, ktorým umocňuje symboliku a významovosť jej diel.
V posledných rokoch farebná paleta jej obrazov prechádza do jasných a často až neutrálnych tónov, na pozadí ktorých žiari kaligrafický detail, symbol či znak, ktorý je ústredným prvkom kompozície. Sú to obrazy, v ktorých autorka prehlbuje svoj vzťah k abstraktným výrazovým formám a otvára divákovi brány do sveta imaginácie a predstavivosti.