Tvar a priestor
Pri príležitosti otvorenia piateho výstavného priestoru Turuk & Art Collective Vás s potešením pozývame do Art Hotel Kaštieľ v Tomášove na prehliadku výstavy Tvar a priestor, v ktorej svoju tvorbu predstavia desiati sochári zo Slovenska, Česka a Chorvátska.
Art Hotel Kaštieľ Tomášov je jedinečné hotelové zariadenie, ktoré vzniklo rekonštrukciou jedného z najreprezentatívnejších barokových šľachtických sídiel na južnom Slovensku. Hotel je situovaný uprostred rozľahlého historického anglického parku so vzácnymi drevinami iba 20 km od centra Bratislavy, na okraji obce Tomášov. Park je počas leta miestom konania prestížnych spoločenských akcií a honosných celebritných svadieb a práve tam v exteriéri budú vystavené sochy.
Výstavu si môžete pozrieť do 09. 10. 2024 každý deň od 10.00 do 20.00 okrem dní konania uzavretých spoločenských akcií, čo je vopred uvedené na stránke www.hotelkastiel.sk
Hodnotenie kurátora
PhDr.Dagmar Kudoláni Srnenská, PhD.Sochy vystavené v prírode majú schopnosť preniesť silnú správu aj bez slov do prírody a pre človeka, ktorý ich vníma je to úplne iné vnímanie ako v galerijnom priestore. Keď v roku 1967 sochár Alexander Trizuljak založil Sochu piešťanských parkov, pre návštevníkov týchto parkov sa v prírodnom prostredí objavili zaujímavé príbehy a posolstvá jednotlivých sochárskych prác. To isté sa dialo v kaštieli v Moravanoch nad Váhom, kde sochári nechávali svoje diela v moravanskom parku. V roku 2013 si sochárka Kata Kissoczy otvorila v záhrade neďaleko svojho ateliéru v Bratislave, Open Gallery s mnohými sochárskymi objektmi slovenských a zahraničných umelcov, jej priateľov. Tieto umelecké diela pod holým nebom sa stali prostriedkom inej komunikácie, kde umelci sa snažili preniesť svoje myšlienky a emócie na divákov pomocou rôznych materiálov ako drevo, kameň, keramika alebo dokonca železo a oceľ. Tak dosiahli pomocou prirodzených faktorov iný odraz svetla, striedanie svetlých a tienistých častí, odlišných od toho, ako sa to prejavuje v uzavretom priestore. Desiati sochári vystavujúci v nádherných parkoch kaštieľa v Tomášove, využívajú rôzne materiály, vždy však zostávajú verní svojmu sochárskemu rukopisu, témam a ich interpretácii.
V dielach českého sochára Radka Anderleho cítime inšpiráciu klasickým gréckym sochárstvom, ale aj neskorým klasicizmom. Interpretácia námetu, predovšetkým podoby ženy ako objektu umeleckého záujmu je čistá, jasná s dôrazom na eleganciu tvarov. Katarína Alexyová-Fígerová zváraním a tvarovaním začala vytvárať sochárske objekty z netradičných skladieb, najmä geometrizujúcich a figuratívnych prvkov. Jej sochy sú čoraz odvážnejšie tvarované, kde kov je razantne tvarovaný, ohýbaný, strihaný a zváraný. Juraj Čutek zase rád vo svojej sochárskej tvorbe používa isté napätie, akým je vzťah hutnej hmoty drevenej figúry, kameňa a okolitého priestoru, no najmä hladké bravúrne spracovanie povrchu použitých materiálov v kontraste k ready-mades a jemnej polychrómii. Peter Gáspár ako invenčným klasický sochár, nemá problém dokonale narábať s priestorom, tvarom či rôznymi materiálmi ako kameň a bronz, ktoré spracúva klasickým prístupom v interpretácii motívu. Vytvoril si osobitú asociatívnu a metaforickú reč sôch, ktorej podmieňuje ich hmotnú výstavbu. Chorvátska umelkyňa Anita Kontrec prostredníctvom svojho umenia vyjadruje autentické bytie. Jej častými témami je migrácia, komunikácia a otázky osobnej a kultúrnej identity. Umenie je pre ňu jedinečným zážitkom, ktorý vedie k zmene vnímania a jej cieľom je zviditeľniť túto zmenu. Pre sochársky prejav Miroslava Mlkvika je dôležitá spätosť s domácou rudimentárnou tradíciou, cez ktorú našiel oporu v jednoduchosti znakovej reči modernizmu. Smeroval k realistickej výtvarnej forme, k zdôrazneniu celku neoddeliteľne spojenom s detailom. Stano Mikovčák spája architektúru so svojimi komornými dielami. Rád priznáva železu krásu ale i hrdzu. Preto bronz, neleští a ani nelakuje. Motyky, sekery, podkovy alebo reťaze vkladá do svojich sôch ako pamäť pre ďalšie generácie. Niekedy ich ďalej dáva do architektúry svojich rozhľadní, čím vytvára prvú galériu v takomto priestore. Ondrej 4. rád pracuje vo všetkých materiáloch. Preferuje okrem bronzu aj ohybné kovy, no najmä železo a oceľ. Jeho abstrahované tvary majú vždy výraznú symboliku, najmä práce s rozmernými kovovými a oceľovými súčasťami strojov, s technickými zariadeniami alebo barelmi. Mnohé jeho sochárske objekty majú istú symboliku, ktorá je daná vzťahom k drsnej štruktúry kovu, farby a surového technického objektu. Vít Pacalaj sám hovorí: „mojou snahou je zachrániť a rozozvučať hlas dreva, kameňa a spolu s ním vyrozprávať príbeh o živote.“ Jeho sochárske práce inšpirované prírodou si zachovávajú krásy organického tvaru. Petra Žanonyho k tvorbe sôch inšpirujú slovanské dejiny ako aj grécka a severská mytológia. V súsošiach rieši milostné vzťahy, najmä vzťahové trojuholníky medzi mužom a ženou ako aj medzi postavami rovnakého pohlavia. V jeho sochárskej tvorbe sa často objavuje farba, dôraz však kladie na dokonalú prácu s priestorom, tvarom a samotným materiálom.
Prírodné prostredie a najmä parky sú priestorom oslobodeným od znakov. Prírodné objekty, a tým aj sochy nadobúdajú iný charakter len v dôsledku vnímania ľudského subjektu, ktorý do prírody vstupuje. Zbavuje nás vnímania blikania svetiel na semaforoch, trúbenia áut, cinkania električiek, útržkov rozhovorov. Pri chôdzi okolo sôch v parkoch kaštieľa Tomášov okrem samotnej chôdze nemusíme robiť nič iné, len venovať pozornosť sochárskym dielam českého a chorvátskeho tvorcu spolu so slovenskými umelcami.