DANICA PAULIČKOVÁ, ŠTEFAN ŠIROKÝ – PASSION / VÁŠEŇ

15.10. - 16.11.2023

S potešením Vás pozývame na výstavu “PASSION / VÁŠEŇ”, na ktorej predstavia svoju tvorbu Danica Pauličková a Štefan Široký . Výstavu realizujeme v termíne 15.10. – 16.11.2023 v galerii reštaurácie Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.

Hodnotenie kurátora

DANICA PAULIČKOVÁ
Sú zvláštne vzťahy medzi umelcom a jeho tvorbou. Tryskajú z nepoznanej hĺbky, aby prekvapila. Aby dala pocit a bohatstvo všedným dňom. Danica Pauličková maľuje, píše, fotografuje, skladá básne, kreslí a toto všetko predstavuje v bohatstve nápadov a myšlienok. Je cestovateľka a tlmočníčka zážitkov. Videla mnoho nádhery pre ľudské oko, často inak, ako bežný človek, a tú zachytáva a tlmočí. Pretože všetko okolo nás je pre každého iné. Pre umelca mimoriadne. Umelkyňa zaujme blízkosťou tých zážitkov a dojmov, ktoré často prehliadneme pre nedostatok času. V jej dielach je mnoho prežitkov zobrazené kresebne presných a čistých, farebne precítených, dokonalých. Nádhery toho, čo pozná iba ona, ale dokáže to nielen priblížiť, ale aj zvečniť. Pozerá sa na svet očami ženy a hovorí o svojich vnútorných pocitoch cez svoju tvorbu. Snaží sa poukázať na neviditeľné problémy spoločnosti, pocity ženskej krásy, ale i utrpenia. Zachytiť moment naveky. Je krásne stretnúť sa s jej umením. Je pôsobivé vidieť obrazy, ktoré zdôrazňujú krásu života snov i reality.

ŠTEFAN ŠIROKÝ
Umelecké dejiny majú svoje vývojové obdobia, v ktorých sa stretá množstvo stimulačných faktorov. Medzi nimi dominuje jedinec – tvorca. Jeho dobové videnie sveta, talent a schopnosť nielen sa vyjadriť, ale i osloviť. Toto zdanlivo jednoduché konštatovanie patrí v živote ľudstva medzi tie najnáročnejšie. Vzniká pri ňom totiž nový artefakt, výtvarné dielo, originál, ktorý nikdy predtým nebol a ani viac nebude. Je i zostáva súčasťou doby, kedy vznikol, a jeho hodnota je fakticky neoceniteľná.
Štefan Široký už roky prezentuje svoju tvorbu na výstavách doma i v zahraničí. A úspešne. Miluje prácu s kameňom, z ktorého odoberá jednotlivé časti a prvky, aby dal vznik umeleckému dielu. Vrodený talent a znalosť remesla dávajú priestor k vzniku desiatok sôch, z rôznych materiálov i vzácnych kameňov. Žula, vápenec, pieskovec, ónyx, opál a mnohé ďalšie. Nesú charakter autorovho rukopisu. Kvalitne opracované hladké tvary , či kubizujúce strohé línie sú pôsobivé minimalistickým spracovaním. Autor vie kameň perforovať, či narušiť v jemu vlastnej podobe. Spravidla však necháva vyznieť jeho elegancii, zdôrazňuje jeho silu i jedinečnosť. Štefan sa s každým, aj objemovo náročnejším kusom tejto hmoty hrá, objavuje jeho zákutia a trpezlivo hľadá tvar, ktorý vo výslednom celku šíri príbeh krásy. Áno, aj zdanlivo neživá príroda má svoj vlastný kolobeh bytia, ktorý treba rešpektovať. Kameň ako materiál zostáva unikátny, Nedá sa napodobniť. Každý diel jeho štruktúry je iný. V jeho žilách koluje energia, duchovný zázrak.
Štefan Široký tvorí aj zaujímavé maliarske kompozície. Predstavuje v nich cesty človeka v dobe i v čase. Autor Výrazne komunikuje v sochárstve kameňa s divákom. Vie sa mu priblížiť a ponúknuť zážitok. Preto je jeho tvorba príťažlivá
Text: PhDr. Ľuboslav Moza PhD.

Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v roku 1977 odbor voľná grafika. Pokračovala na škole The Art Students League na oddelení maľby v New Yorku, USA u profesora Harwey Dinnersteina. Neskôr si doplnila štúdium na École nationale supérieure des Arts Décoratifs na oddelení ilustrácie v Paríži vo Francúzsku.Od skončenia štúdií sa venuje voľnej výtvarnej tvorbe, sklu, písaniu kníh a ilustrácií pre deti. Poriada aj workshopy pre deti.
Vystavovala v mnohých krajinách, kde žila a pracovala vo vydavateľstvách Scholastic NY a Magnard Paris.
Poslednou výstavou bola účasť na 17.Biennále Arte 2023 v Benátkach spoločnosti ITSLIQUID a výstava v Ríme 2023, kde dostala aj ocenenie za svoju tvorbu.
Je držiteľkou niekoľkých cien. Medzi najvýznamnejšie patrí ocenenie za celoživotnú tvorbu pre deti Sklenené srdce od Spoločnosti Martinengo 2008. Cena za maľbu v New Yorku The Art Students League, Cena kritikov v Taliansku – Premio San Crispino. Cena Mladý Grafik Slovenska 1978 a tiež cena od detí na BIB 1999 Grand prix.
Medzi posledné ocenenia patrí Cena za Kreatívny prínos svojou tvorbou tomuto svetu – Florencia , Taliansko 2022
V roku 2002 založila vydavateľstvo SENECA Publishing company a venuje sa vydávaniu a tvorbe kníh až dodnes.
Ilustrovala asi 30 kníh, z toho 10 autorských, ktoré aj napísala a ilustrovala.
Je členkou Slovenského Syndikátu novinárov, členkou Spolku slovenských spisovateľov, členkou Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska,členkou Výtvarnej skupiny Verum v Taliansku, The Arts Students League NY, USA,členkou Asociácie ilustrátorov UK.
Píše aj v oblasti umenia a filmu ako novinárka.
Žije a tvorí v súčasnosti v Bratislave.

Narodil sa 13.11.1957 v Bratislave, kde momentálne žije a tvorí. Maľbe a sochárstvu sa venuje od mladosti. Umelecké vzdelanie získal na trojročnom štúdiu krúžkovej umeleckej škole pod vedením Jána Škultétyho, kompozíciu u Ing. Arch. L. Kaffku. Začínal s abstraktnými kresbami a kolážami. Už roky prezentuje svoju tvorbu na výstavách doma i v zahraničí. Tvorí zaujímavé maliarske kompozície, ktoré majú charakter autorovho rukopisu. V roku 1992 založil reklamnú agentúru, v ktorej pôsobil aj ako a grafik. Vystavuje na Slovensku, v Českej republike, Taliansku a Ukrajine

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024