dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

Výstavu si môžete pozrieť do 11. 05. 2024 každý utorok až sobotu v čase od 14-18 hodín..

Sochár Pavol Dubina (PALIDUB) sa narodil v Bratislave v roku 1975. Po absolvovaní Školy umeleckého priemyslu v Bratislave v odbore kameňosochár (1990-1994) pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1994-2000) a tiež absolvoval dvojsemestrálny študijný pobyt na Kunst Fachhochschule v nemeckom Kieli v ateliéri prof. Kerstin Abraham. Vo vlastnej voľnej soche sa riadu myšlienkou “ socha je báseň v priestore” Materiálovo preferuje kov – zvlášť zvárané železo a to v komornom formáte . Hrou s úplne odlišnými emóciami je od roku 2004 sa postupne rozrastá rad zvieracích skulptúr a znamení zverokruhu v komornom i monumentálnom rozmere, aký na dnešnej slovenskej sochárskej scéne nemá obdoby. Od roku 2006 sa začal venovať viac aj výtvarným fontánam a väčšiemu sochárskemu rozmeru, kedy vznikli významné exteriérové realizácie. V prvom rade to bol Pomník obetiam extrémizmu vytvorený v súvislosti s tragickou smrťou Daniela Tupého. O rok neskôr vznikol Grey Bear pre rovnomenný golfový klub . Zmieniť v tejto súvislosti treba aj začiatok Dubinovej spolupráce na viac než sedem metrovej soche Milana Rastislava Štefánika inštalovanej dnes na námestí pred novou budovou Národného divadla v Bratislave (2004-2009). Neskôr pribudli aj realizácie bronzových plastík víly Dudinky v Dudinciach, nadživotná bronzová socha A.Malatinského v Trnave , rytiera Bomburu v Brezne ,Bronzového orla vo Valčianskej doline, súbor plastík pre Mestský park Nitre .. V súčastnosti žije a tvorí striedavo v Bratislave a Revištskom Podzámčí

Akademický maliar Miroslav Bezák sa narodil 30. januára 1960 v Partizánskom. Vyrastal v Chynoranoch. V rokoch 1975 – 1979 študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave, na výstavníckom oddelení u prof. Rudolfa Filu. V rokoch 1982 – 1987 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na odbore reštaurovanie závesného obrazu a tabuľovej maľby v ateliéri Doroty Filovej a Iriny Mészárošovej. Dlhé roky pôsobil ako reštaurátor v Slovenskej národnej galérii. Jeho rukami reštaurátora prešli stovky poškodených diel, ktoré vďaka nemu opäť žiaria v galerijných aj súkromných zbierkach. Reštauroval mnohé zbierkové predmety, aj obraz Madony z Raffaelovej dielne, či gotické tabule pre výstavu v Múzeu Cluny v Paríži. Predmetom jeho záujmu je dielo Ladislava Medňanského. Reštauroval množstvo jeho obrazov a dielo tohto autora pozná zblízka. Jeho tvorba, práca so svetlom, náladou a rukopisom ho ovplyvnila aj v jeho vlastnej tvorbe. Blízke sú mu skôr klasické maliarske postupy, ktoré sú dodnes obdivované a ťažko prekonateľné. Popri reštaurovaní diel venuje sa aj maľbe a voľnej tvorbe. Významnú časť v jeho tvorbe zaujíma krajina, objavujú sa i námety z ciest, pretavuje zažité a videné do vizuálnej podoby svojich obrazov. Často sa zameriava aj na figúru, zobrazovanie nahého, ženského tela zmyselných tvarov. Postupne sa v jeho tvorbe objavujú aj ďalšie motívy. Z výtvarných techník využíva olejomaľbu, akryl, ale aj akvarel.
V jeho pohľade na výtvarné umenie ho ovplyvnil akademický maliar Rudolf Fila, ktorý vyučoval na SUPŠ v Bratislave a mal rozhodujúci vplyv na desiatky mladých umelcov. Výtvarník absolvoval aj niekoľko študijných ciest a tvorivých pobytov (Chorvátsko, 1998; Taliansko - Lignano, Benátky, 2006 – 2017; Cité Internationale des Arts, Paríž, 2011), ktoré mu priniesli nové inšpiratívne podnety.
Maľovanie v plenéri je jeho záľubou, vďaka priamemu kontaktu s krajinou, kedy sa pokúša zachytiť atmosféru danej chvíle. Po vzore impresionistov ho fascinuje, ako rýchlo sa príroda mení v priebehu dňa, čo sa týka svetla, farebnosti aj nálady. Každé miesto má pre neho v sebe niečo okúzľujúce - Benátky, Paríž, Banská Štiavnica či Devín. Všade sa dá nájsť genium loci toho miesta. Od roku 2014 ako predseda občianskeho združenia Výtvarné kurzy Miró vedie aj kurzy pre verejnosť. Milovníci umenia, čo navštevujú jeho výtvarné kurzy, oceňujú priateľský prístup maliara a prostredie ateliéru s vôňou farieb, kde sa cítia dobre. Žije a tvorí v Bratislave, v mestskej časti Staré Mesto. Vo svojej umeleckej dráhe môže napredovať a napĺňať ju aj vďaka podpore svojej rodiny.

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

NOSTALGIA

14.05.-15.06.2024

Fantastic 5

15.5. - 8.6.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024