Francis Teynier – “IMAGINÁRNE SVETY”

27.03. - 06.05.2022

S potešením Vás pozývame na výstavu IMAGINÁRNE SVETY, na ktorej predstavi svoju tvorbu Francis Teynier. Výstavu realizujeme v termine 27.03.-06.05.2022 v Reštaurácií Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Tvorba fotografa Francisa Teyniera je motivovaná snahou odhaliť odvrátený a neznámy obraz skutočnosti, ktorá existuje, ale bežnému pohľadu je nedostupná a skrytá. Ako vášnivý cestovateľ i pozorovateľ mal možnosť hlbšie preniknúť k niektorým aspektom orientálnych kultúr, čo ho priviedlo k jednej z konštánt čínskej filozofie, reflektujúcej myšlienku kombinácie piatich základných elementov, z ktorých sa zrodil každý fenomén vo vesmíre. Uvedomil si, že práve týchto päť elementov, ktorými sú drevo, voda, oheň, zem a kov a ich rozmanitosť a štrukturálna či farebná bohatosť ho už oddávna nesmierne priťahuje a rozhodol sa preto v duchu tejto filozofie o vzájomné fotografické prepojenie daných elementov, čo viedlo k vzniku série diel s názvom „Phenographies“ (fotografické fenomény).
Inšpirovaný najznámejším čínskym fotografom Langom Jingshanom a jeho nadčasovým objavom kompozitnej fotografie, začal komponovať svoje diela postupným vrstvením piatich samostatných fotografií, z ktorých každá zachytáva jeden z daných elementov.
Francis Teynier vyhľadáva a fotografuje verejné mestské priestory, architektúru i grafické objekty, no najčastejšie ho oslovujú jedinečné až bizarné povrchy a štruktúry dreva, kovu, zeme, ale i svetelné efekty ohňa, či trblietanie padajúcej vody. Využíva tajomnú energiu týchto dopĺňajúcich sa a zároveň protikladných a konfliktných živlov, sústreďuje sa na odhaľovanie novej neznámej reality, ktorá nás prekvapí nekonečnou škálou farieb, dynamikou kompozície i bohatosťou tvarov, a ktorá zároveň evokuje množstvo upokojujúcich aj vzrušujúcich dojmov a zážitkov.
Mnohé fotografie ešte aj po rokoch vyhľadáva vo svojom bohatom archíve, aby ich následne spracoval digitálnym zvýrazňovaním, či naopak popieraním jednotlivých vrstiev a ich kontrastu, svetla, jasu. Zastaví sa v okamihu, keď ho farebný, štrukturálny i kompozičný dojem výsledku dostatočne osloví. Finálnu tlač autorskej elektronickej fotografie dáva realizovať profesionálnej firme technikou sublimácie nanobubliniek do 7 vrstiev živice pod vysokým tlakom a pod vysokou teplotou.
Dnešná výstava Teynierových diel Imaginárne svety v galérii Sajado Eurovea predstavuje takmer výlučne výber z tvorby ostatného desaťročia. Sú to diela na prvý pohľad abstraktné, no dostatočne presvedčivé a výrečné, ktoré nás oslovia svojou technickou dokonalosťou, ale i žiarivou farebnosťou, ilúziou pohybu i neustálych zmien.

Narodil sa v roku 1947 v Paríži, v kultivovanom a umeleckom rodinnom prostredí. Mladosť strávil v Kodani, Barcelone a v Tel-Avive, študoval literatúru, politické vedy, ekonómiu a urbanizmus a okrem urbanistického a finančného plánovania samospráv dlhé roky pracoval v bankovom sektore vo Francúzsku, v USA, v Švédsku a na Slovensku. Fotografovaniu sa venuje od detstva a v tomto smere bol pre neho inšpiratívny najmä jeho viacročný pobyt na ostrove Reunion. V súčasnosti, spolu so svojou manželkou, Slovenkou Ivetou, žije striedavo vo francúzskom Saintes a v Bratislave. Od roku 2012 pracuje na sérii „Phénographies”, skúmajúcej neznáme reality a výrazne sa zapája do výstavných aktivít. Jeho diela vlastnia zberatelia vo Francúzsku, v Dánsku, na Slovensku, v Českej republike, v Maďarsku, vo Švajčiarsku i v Austrálii.

Samostatné výstavy
2012 Francis Teynier „Elementer“. Badehotellet. Copenhagen / Kodaň
2015 Francis Teynier „Phénographies“. Médiathèque. Saint-Germain-en-Laye
Francis Teynier „Phénographies“. Espace des Arts. Le Ham
2016 Francis Teynier „Phénographies“. Galéria Francúzskeho Inštitútu. Bratislava
Francis Teynier „Phénographies“. Artforum. Žilina
Francis Teynier „Phénographies“. Galéria u Františkánov. Skalica
2017 Francis Teynier „Phénographies“. Štátna vedecká knižnica. Banská Bystrica
Francis Teynier / Peter Cvik „Neznáma realita“. Carlton Savoy Art Gallery. Bratislava
2019 Francis Teynier. Danakta. Bratislava
Francis Teynier „Nespútaná energia“. Elektrárňa Piešťany. Nadácia ZSE. Piešťany
Francis Teynier. Pro Aurum. Wien / Viedeň
2020 Francis Teynier „Phénographies“. Galerie Imag´In Art. Saintes
Francis Teynier „Phénographies“. Bookstop. Brantôme
2022 Francis Teynier / Niels Wamberg „Paysages imaginaires“. Mornac sur Seudre
Francis Teynier „Imaginárne svety”. Sajado Eurovea Galleria. Bratislava

Kolektívne výstavy
2013 „Territoires Intimes“. Exposition Photo-club. Manège Royal. Saint-Germain en Laye
2014 „Le végétal et la ville“. Exposition Photo-club. Château. Saint-Germain en Laye
2015 „Rayonnements“. Exposition Photo-club. Château. Saint-Germain en Laye
2015 Exposition de subligraphies. Aquarium. Paris / Paríž
2015 Vincennes Image Festival ´15. Vincennes
2015 Foire Internationale de la photo. Bièvres
2015 Festival photographique. La Loupe
2018 Musique. Manège Royal. Saint-Germain-en-Laye
2019 Nové súvislosti. Carlton Savoy Art Gallery. Bratislava
2022 Jubilanti UBS 2021 – 2022. Galéria Topoľčany. Topoľčany
UBS - Artmisia storočím - Sto plus jeden. Galéria Alfa. Kulturpark. Košice

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

Tvar a priestor

26.06.-09.10.2024

Letný salón

25.06. - 31.08. 2024

Serene views

12.06. - 22.06.2024

NOSTALGIA

14.05.-15.06.2024