Helena Sumbalová – OPANTANÁ

23.04. - 26.05. 2023

S potešením Vás pozývame na výstavu “OPANTANÁ”, na ktorej predstavi svoju tvorbu Helena Sumbalová. Výstavu realizujeme v termíne 23.04-26.05.2023 v galerii reštaurácie Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Výstava v galérii Sajado Eurovea prináša komorný výber dvadsiatich obrazov Heleny Sumbalovej z ostatných štyroch rokov. Samotný názov výstavy „Opantaná“ je rovnako symbolický a mnohoznačný ako ďalšie názvy jej diel. Reflektuje realitu i následné emócie autorky, s ktorými sa všetci môžeme stotožniť a nanovo ich prežívať, pretože uplynulé dramatické obdobie zasiahlo skoro každého z nás.
Helena Sumbalová už temer celé desaťročie maľuje svoje poeticko-lyrické kompozície a v dielach reflektuje vlastné pocity a dojmy z prežívanej reality. Osobné zážitky, straty i nálezy, smútok i radosť, samota v lone prírody i návrat do ruchu bežného života, to všetko je zatavené vo farebnej i tvarovej harmónii jej príťažlivých solitérov. Objavujeme v nich však aj témy, ktoré prekračujú rámec osobných mytológii a príbehov a dotýkajú sa i jednotlivých okamihov celospoločenského diania, najmä obdobia pandémie. Sú to symbolické a metaforické kompozície, ktoré svojou univerzálnou rečou na rozhraní reality a abstrakcie dokážu navodiť širokú škálu silných emócií a nálad. Svojou výrazovosťou, kompozičnou schémou, no predovšetkým sugestívnou farebnosťou prinášajú správu o vnútornom pocitovom svete autorky, nabádajú k jeho hlbšiemu spoznaniu a zmysluplnej meditácii. I keď názvy diel sú spoľahlivým identifikačným kódom, ktorý posúva diváka na ceste k odhaleniu jemných nuáns príbehu, je tu stále ešte priestor na jeho vlastné dopovedanie.
Tvorba Heleny Sumbalovej je charakteristická svojím spontánnym koloristickým prejavom a tvaroslovie jej diel vychádza z figurálnych a realistických prvkov, no ona sama v procese výstavy obrazu často smeruje do polôh abstrakcie, pretože jej tajomná a magická reč farebných harmónií a kontrastov a médium svetla, ktoré bohato využíva, sú blízke jej poeticko-dramatickému naturelu. I keď sa občas zameriava aj iné techniky, maľuje zväčša akrylom, striedajúc lazúrnu splývavú maľbu s hutnou a pastóznou, s rozmanitými štruktúrami, ktoré dosahuje špecifickou technikou valčekovania a vrstvenia farieb a na tento často až reliéfny podklad potom maľuje štetcom i špachtľami.
Helena Sumbalová tvorí spontánne a s vášňou, jej poetická duša reaguje ako seizmograf na ľudské príbehy, ale i na okolité prostredie a prírodu. V jej neustálych metamorfózach a kolobehu nachádza metafory, ktoré vyjadrujú podstatu nášho života. Okrem poeticko-lyrických tém však nájdeme v jej tvorbe i hlavy či figurálne kompozície inšpirované históriou, náboženstvom, ale najmä medziľudskými a partnerskými vzťahmi. No a potom sú to i pozoruhodné zátišia, ale najmä krajina, mestská i vidiecka, plná farieb a tvarov v nekonečných premenách ročných období.

Narodila sa 23. augusta 1951 v Bratislave, kde v rokoch 1970 – 1975 študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žije v Bratislave a v poslednom desaťročí sa začala intenzívne venovať maliarskej tvorbe a kresbe. V roku 2018 získala Premio di rappresentaza domunite di Porto Saint´Elpidio. Má za sebou niekoľko samostatných výstav a účasť na viacerých kolektívnych výstavách.

Výstavy
2015 Otisk člověka v krajine. Galerie Portyč. Písek
2015 Helena Sumbalová. Útecha hľadania. Kníhkupectvo u Bandiho. Bratislava
2016 Helena Sumbalová. Snom nerozkážeš. CT Gallery. Bratislava
Stretnutie. Členská výstava SVS. Galéria Slovenského rozhlasu. Bratislava
Co zanecháme svím dětem. Bílé a Debatní trámy. Sladovna. Písek
Spoločná výstava - 16 autorov. CT Gallery. Bratislava
2017 Premio Citta di Porto Saint´Elpidio – 18 edizione. Villa Baruchello. Porto Saint´Elpidio
Stretnutie. Členská výstava SVS. Galéria Slovenského rozhlasu. Bratislava
Spoločná výstava. CT Gallery. Bratislava
2018 Helena Sumbálová. Vynáranie z hmiel. CT Gallery. Bratislava
We are Artem – V Prahe. Galerie DNM. Praha
Stretnutie. 20 rokov Spolku výtvarníkov Slovenska. Galéria Slovenského rozhlasu. Bratislava
Vianočný Art Mix 2018. BC Kerametal Office Gallery. Bratislava
2019 Stretnutie. Pocta Vincentovi Hložníkovi. Galéria Slovenského rozhlasu. Bratislava
Spoločná výstava. CT Gallery. Bratislava
2020 Premio Citta di Porto Saint´Elpidio – 21 edizione. Villa Baruchello. Porto Saint´Elpidio
Stretnutie pod pyramídou. Členská výstava SVS. Galéria Slovenského rozhlasu. Bratislava
Helena Sumbalová. Unášaná snami. Ružinovská galéria. Bratislava
2021 Sebareflexie. Galéria Slovenského rozhlasu. Bratislava
Helena Sumbalová. V medzičase. Galéria F7. Bratislava
2022 Otvorený priestor. SNM – Historické múzeum. II. poschodie Bratislavského hradu. Bratislava
Otvorený priestor II. Ružinovská galéria. Bratislava

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024