JÚLIUS POVAŽAN, MATIJA SKURJENI “ČARO OKAMIHU”

7.9. - 4.10.2019

Prvá jesenná výstava v Savoy Gallery približuje divákom cez paletu žiarivých farieb rozprávkový svet v tvorbe známych  predstaviteľov slovenského i chorvátskeho naivného umenia.

Foto Ante Zaja

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Július Považan patrí k najvýznamnejším slovenským insitným maliarom a možno povedať, že jeho meno výrazne rezonuje i v európskych súvislostiach. Známy slovenský lekár už ako 27 ročný začal maľovať. Nekonečným zdrojom inšpirácie bolo jeho rodisko, spomienky na detstvo, zažité i počuté príbehy i ľudové legendy, ale i každodenný život dediny a neskôr i mesta. Považanova tvorba, žiarivá a hutná sa prihovára divákovi presvedčivým jazykom pôsobivých metafor i symbolov. Je predovšetkým figuralistom a príbehy jeho obrazov sú baladické ale zároveň i dramatické, plné tajomnej mágie a očakávaní. Rezonuje v nich farebný svet Marca Chagalla i dráždivá poetika Henry Rousseaua.

Matija Skurjeni je jednou z výnimočných osobností chorvátskej naivnej maľby a jeho obrazy nás prekvapujú svojou spontánnou bezprostrednosťou a farebnou sviežosťou,. Skurjeni nemaľoval tradíciu, obyčaje či folklór a ani neglorifikoval prostredie, v ktorom žil. Práve naopak, do svojich obrazov vkladal vlastný pocitový svet a témy svojich diel mnohokrát precítil vo svojich predstavách. Východiskom jeho tvorby je krajina. Vrchy, hory, polia, rieky, mosty i mestá sa v jeho obrazoch menia na magickú a tajomnú ríšu, plnú poetických i fantastických príbehov, v ktorých sa prelínajú autorove zážitky i sny, pretavené silou imaginácie  do metaforických a symbolických posolstiev a správ  o „inom“ svete.

Skurjeniho maliarsky štýl je jedinečný, paleta žiarivá ale zároveň i decentná, umocňujúca snivú atmosféru jeho obrazov. Je u neho evidentné dedičstvo surrealizmu, no prelína sa i s prvkami odvodenými z domácej avantgardnej tvorby.

Július Považan sa narodil v 1926 v Žiari nad Hronom, študoval na gymnáziu vo Zvolene a na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako detský lekár, neskôr primár a nakoniec riaditeľ nemocnice. Posledné tri desaťročia prežil v Krupine, kde v roku 2011 zomrel. Jeho diela sú súčasťou mnohých súkromných aj galerijných zbierok doma aj v zahraničí, vo Francúzsku, Nemecku. Švédsku, Nórsku i v Španielsku.

Matija Skurjeni sa narodil 14. decembra 1898 vo Veternici v Chorvátsku. Od detstva pracoval na výstavbe karlovackej železnice a neskôr ako zamestnanec štátnych železníc v Záhrebe. Hoci nepretržite maľoval, prvé úspechy zaznamenal až po odchode do dôchodku v roku 1956. Žil v meste Zaprešić neďaleko Záhrebu a vystavoval i spolupracoval s avantgardnými umelcami a kritikmi. Získal niekoľko významných ocenení doma i v zahraničí . V roku 1984 venoval kolekciu svojich diel, ktoré sa stali základným fondom Múzea Matija Skurjeni v Zaprešić.
Matija Skurjeni zomrel v Zaprešić 4. októbra 1990. V roku 1997 získal za svoje diela Čestné uznanie na výstave INSITA ´97 v Bratislave.

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024