JURAJ ČUTEK “DUŠA V DREVE”

6. - 7.4.2018

V piatok 6. apríla 2018 v Savoy Gallery a v spoločenských priestoroch hotela Carlton sa uskutoční vernisáž výstavy známeho slovenského sochára Juraja Čuteka, spojená s krstom jeho rozsiahlej monografie s poetickým názvom Duša v dreve.

Výstava v Savoy Gallery predstaví sochárske i maliarske diela Juraja Čuteka z obdobia posledných piatich rokov a spolu s premietnutím filmu o jeho tvorbe vytvorí pozadie pre prezentáciu jeho rozsiahlej monografie, ktorú za všetkých osemnástich autorov sprievodných textov predstavia Alena Heribanová, Mária Horváthová a Kamil Peteraj.

 

Fotografie: Petra Slušná

Hodnotenie kurátora

MÁRIA HORVÁTHOVÁ

Je to skutočne názov mimoriadne výstižný, pretože Juraj Čutek má k drevu výnimočný a priam bytostný vzťah a narába s ním s neobyčajným citom a zmyslom pre jeho kresbu i štruktúru. Povrch svojich sôch často dotvára žiarivými farebnými akcentmi, kovovými detailmi a torzami rôznych, často starobylých vecí, nástrojov a súčiastok, ktoré majú symbolické významy a evokujú pocit dialógu s históriou a jej udalosťami i osobnosťami. V jeho plastikách nás očarí predovšetkým poézia týchto nájdených a dávno zabudnutých predmetov, ktoré drevenej hmote vdychujú nový život, umocňujú jej jedinečnosť. Tvorba Juraja Čuteka je pretkaná metaforami a vyvoláva asociácie, spomienky i predstavy, interpretované s jemnou iróniou a humorom. Jeho sochy letcov, cyklistov, korčuliarov, moreplavcov, automobilistov, ale aj  vynálezcov a iných slávnych ľudí – vznášajúce sa vo vzduchu, či rútiace sa po pomyselných dráhach – sú plné pohybu a otvárajú pred nami vzrušujúci, a zdanlivo naivný svet prvých technických objavov, veľkých zámorských plavieb a odvážnych športových výkonov. Juraja Čuteka však priťahujú i príbehy dávnych čias, mytologické postavy, hrdinova bájí, literárne postavy , ale i anjeli a svätí Jurajovia s drakmi.

Narodil sa 28.02.1957 v Žiline. Odtiaľ sa s rodinou presťahovali do Bratislavy, kde vyštudoval Strednú umelecko-priemyslovú školu pod vedením prof. Korkoša. Od roku 1977 študoval na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe v ateliéri prof. Malejovského a taktiež navštevoval prednášky prof. Svobodu. Od absolvovania školy tvorí v Bratislave ako výtvarník v slobodnom povolaní. Venuje sa komornej i monumentálnej plastike, tvorbe interiérov, dizajnu sochárskeho nábytku, tiež kreslí, maľuje… Svoje diela vystavoval na Slovensku, v Čechách, vo Švajčiarsku, Holandsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Izraeli. Zúčastnil sa mnohých domácich aj zahraničných sochárskych sympózií. Bol som členom združena výtvarníkov Gerulata a je zakladajúcim členom spoločnosti Spectrum ART.

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024