Martin Borodáč – MARTIN A JADRANSKÁ ZEBRA…

15.11.2022 - 10.12.2022
Pozývame Vás do T&AC Gallery Zámocká 22 na  výstavu “MARTIN A JADRANSKÁ ZEBRA…“,  kde  svoju tvorbu predstavi akademický maliar Martin Borodáč.
Výstavu si môžete pozrieť do 10. 12. 2022 každý deň okrem nedele a pondelka  od 14-18 hodín.

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Tvorba Martina Borodáča už od prelomu storočia predstavuje svojím osobitým a veľmi špecifickým prejavom výrazné obohatenie abstraktnej línie slovenskej maľby. Jeho diela, ktoré sa objavujú na samostatných i kolektívnych výstavách, sú vždy jednoznačne identifikovateľné svojou tvarovou a kompozičnou veľkorysosťou a robustnosťou, pozvoľným stupňovaním abstrakcie a prelínaním tvarov do príznačných geometrických symbolov a znakov. Vnímame ich však najmä vďaka neodmysliteľnej farebnej škále, budovanej na kontraste, či symbióze žiarivých i zemitých tónov a pigmentov.
Farba je jedným z najdôležitejších prvkov Borodáčovej maliarskej reči. Autor na jednej strane využíva magickú silu červených, oranžových, žltých i smaragdových akcentov, no pracuje hlavne so škálou tlmených sivých, hnedých a okrových tónov, často dopĺňaných drsnými prírodnými prvkami, pieskom, drvinami, pilinami a kusmi dreva. Z týchto rozmanitých materiálov vytvára bohaté reliéfne štruktúry, ktoré miestami temer až v podobe asambláží vystupujú z plochy do priestoru. Podobný princíp presahov využíva i v prípade, keď obrazová plocha jeho diel prekračuje hranice rámu, ktorý sa potom stáva nedeliteľnou súčasťou výtvarného diela.
Obrazy Martina Borodáča vznikajú vo vzácnej zhode s okolitým prostredím. Sú autentickým výrazom vnútorného precítenia krajiny, jej obyvateľov i atmosféry, ktorá rezonuje v objemoch, tvaroch a farbách. Drsné štruktúry povrchov jeho malieb, nezameniteľná kresba priam reliéfneho charakteru, symboly a archetypálne znaky spolu s magickou farebnosťou evokujú predstavu tajomnosti a mystiku rituálov spätých s univerzálnou rečou pôvodných civilizácií a kultúr. V Borodáčových obrazoch nachádzame farby a vône zelených lesov Záhoria, kde má autor svoj ateliér, ale cítime v nich aj tajomné zvuky Afriky, Južnej Ameriky i Oceánie s exotikou vybájených dravých šeliem, zebier a jaguárov, ktorých stopy a fragmenty nájdeme v jeho obrazoch. Je to však najmä bezhraničný priestor chorvátskeho pobrežia, hlavne Dalmácie, ktorá je preňho nevyčerpateľným prameňom inšpirácie a podmanila si ho svojou vôňou mora, mystickým svetlom, nekonečnou diaľou pláží a najmä zlatistým pieskom, ktorý autor používa v kombinácii s inými maliarskymi i prírodnými materiálmi vo svojich kompozíciách.
Obrazy Martina Borodáča reflektujú jeho vnútorný svet plný metafor a inotajov, kde sa prelínajú emócie so zážitkami, sny s realitou, dobrodružné predstavy so všednou poéziou života. A preto nás nijako neprekvapí, keď v magických prírodných scenériách s morskými zákutiami, pahorkami a lesnými cestami nájdeme prchavé obrazy a stopy exotických dravých šeliem, ale aj siluety postáv, hlavy a archetypálne symboly.
Martin Borodáč sa už roky venuje sochárskej tvorbe a dnešná výstava sa stáva premiérou jeho snažení a výsledkov i v tejto oblasti. Je celkom prirodzené, že jeho sochy a objekty sú priestorovým pendantom jeho maliarskej tvorby. Sú rovnako expresívne, robustné a magické vo svojom veľkorysom archetypálnom tvare, bohatých štruktúrach a perforáciách i v pôsobivej farebnej škále. Sú späté s prírodným prostredím a vznikajú ako plastiky v procese modelácie a vrstvenia jadranských pieskov a kamenných drvín, pripomínajúc naviate duny a bizarné skalné sedimenty, ale aj hlavy a postavy pohanských božstiev. Vyžarujú primárnu magickú silu a vnútorné svetlo, navodzujúc myšlienkové paralely a asociácie.

Narodil sa 14. januára 1964 v Bratislave. V rokoch 1979 – 1983 študoval na Strednej umelecko- priemyselnej škole v Bratislave, odbor aranžérstvo, výstavníctvo a grafický dizajn u prof. Rudolfa Filu a v rokoch 1983 – 1989 na Surikovovej výtvarnej akadémii v Moskve na oddelení monumentálnej maľby u prof. Jurija Koroleva.
Martin Borodáč žije a tvorí v Bratislave a v Plaveckom Štvrtku, kde v lone prírody má svoj ateliér. Venuje sa maľbe a sochárskej tvorbe, v ranom období i tapisérii. Má za sebou mnoho výstav na Slovensku i v zahraničí, predovšetkým v Chorvátsku a najmä v Dalmácii, ku ktorej má bytostný vzťah.

Výstavy - Výber
1991 Martin Borodáč. Kresby a obrazy. Galéria B. Bratislava
1996 L´art slovaque á Montparnasse. Centre Commercial – Gaité. Paris / Paríž
1998 Contemporary Slovak Art, Gallery of the International Monetary Fund Society. Washington
2002 Martin Borodáč. Galéria SPP. Drevená ul. Bratislava
2005 Martin Borodáč - "Keď blázni sa radujú" . Galéria Michalský dvor. Bratislava
Martin Borodáč. Pécs
2006 Martin Borodáč. Tribunj. Chorvátsko
2007 Martin Borodáč. Obrazy a africké sochy. Galéria Z. Bratislava
2008 I. Ledererová, M. Borodáč, D. Brogyányi. S. Stankoci. Mercedes Benz. Bratislava
2009 Martin Borodač. Mistični znakovi civilizacija. Dvorac Vitturi. Kaštel Lukšić
2010 Martin Borodáč. Ako bolo na počiatku. Galéria BCPC. Bratislava.
2011 Martin Borodáč. Archa pre zebru. Galéria Sala terrena. Prezidentský palác. Bratislava
2012 Martin Borodáč. Magna Gallery. Piešťany
Martin Borodáč. Veľvyslanectvo Kubánskej republiky v Bratislave. Bratislava
ART + WINE = MOODS. Galéria SPP. Bratislava
2013 Martin Borodáč. Galéria SPP. Bratislava
2014 Martin Borodáč. Archa pre zebru. Galéria Sala terrena. Prezidentský palác. Bratislava
M. Borodáč. Arka za zebru. Galerija umjetnina „Branislav Dešković“. Nerežišća
2015 Martin Borodáč. Galéria u anjela. Kežmarok
2016 Vjetar u jedrima. Izložbeni prostor Stare gradske vijećnice. Split
2017 Martin Borodáč. Symboly sveta. Magna Gallery. Piešťany
2018 Martin Borodáč – Mali formati. Galerija Krug. Dugi Rat
2020 Nové súvislosti. Carlton Savoy Art Gallery. Bratislava
Magic Garden, Záhrada Andreja Rudavského. Bratislava

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024

SOCHA VČERA A DNES

20.02. - 16.03.2024