MARTIN ŠAFÁRIK, MARTIN DZUREK “KRIŽOVATKY”

23.9. - 30.11.2020

v mene novootvorenej T.O.P. AUTO PREMIUM Art Gallery Vás pozývame na prehliadku výstavy Martina Šafárika a Martina Dzureka Križovatky. Výstava je pre širokú verejnosť prístupná do 30. novembra 2020 v pracovné dni od 8:00 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 13:00 v Showroome Jaguar Land Rover na Rožňavskej ulici 30 v Bratislave. K dispozícii je bezplatné parkovanie, vstup je voľný.

aktuálne novinky sledujte na facebookovom účte galérie https://www.facebook.com/TOP-AUTO-Premium-Art-Gallery-102056264949234/

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Pojem križovatky je neodmysliteľne spätý so svetom motorizmu a dopravy. Je to dôležitý dopravný uzol, bez neho si cestovanie ani nevieme predstaviť a viaže sa na okamžiky ľudského rozhodovania, ktoré niekedy môže mať i osudové následky. V prenesenom význame však križovatky chápeme hlavne ako bod, kde sa pretínajú dejiny, ľudské osudy, životné dráhy.
A práve tvorba oboch umelcov Martina Šafárika a Martina Dzureka, ktorá je zrkadlom ich životov, intelektu i kreativity, sa pretína na viacerých križovatkách. Tou najpozoruhodnejšou je práve tajomná, imaginatívna duchovnosť a výrazne humanistická obsahovosť ich diel. Spoločných momentov, okrem rovnakého mena a susediacich hviezdnych znamení, je však omnoho viac. Obaja absolvovali súkromné umelecké vzdelanie a postupne si vybudovali vlastnú originálnu a veľmi charakteristickú výtvarnú reč, v ktorej symbolika, metafora a obsahové podobenstvá majú svoje nezastupiteľné miesto. Obaja sa venujú umeleckým aktivitám v širokej škále prejavov presahujúcich hranice viacerých umeleckých žánrov. Obaja boli iniciátormi mnohých charitatívnych projektov a na nespočetných sa spolupodieľali. Spoločný projekt Križovatky odhalí možno i ďalšie súvislosti ich tvorby.

Diela sochára Martina Dzureka (1973) stretávame už viac ako dve desaťročia na výstavách, na rozmanitých spoločenských i kultúrnych podujatiach, ale i v exteriéroch i interiéroch mnohých inštitúcií, sakrálnych i verejných priestorov, či súkromných rezidencií. Sú to diela komorné i monumentálne, poeticko-lyrické i dramatické, meditatívne i expresívne, no v každom prípade nás oslovia svojou invenčnou a premyslenou kompozíciou, vyváženou a harmonickou skladbou objemov, ale najmä hĺbkou a intenzitou posolstva, ktoré prinášajú.
Martin Dzurek je autor, ktorý od počiatku pracuje v klasických sochárskych materiáloch. Uprednostňuje bronz v jeho najušľachtilejších podobách a často ho kombinuje so železom, antikorom i drevom, neskôr však používa aj iné materiály, plast, sadru a najnovšie i včelí vosk, čo dodáva jeho dielam novú a nečakanú výrazovosť i symboliku.

Narodil sa 14. februára 1983 v Bratislave. V rokoch 1997 – 2002 študoval operný spev na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, v rokoch 2003 – 2012 súkromne študoval maľbu u akad. mal. Pavla Potočka a v rokoch 2002 – 2009 absolvoval štúdium na Teologickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Žije v Bratislave, je kaplánom v Šamoríne a venuje sa komornej maľbe. Je členom Spolku výtvarníkov Slovenska a má za sebou samostatné výstavy v Bratislave, Prešove, Šamoríne, na Katarínke, v Prahe, Bazileji, Luxemburgu, Sidney, New Yorku, Detroite, Mississauge a v Ríme

Partneri výstavy

 • jaguar
 • land rover
 • milliard sun
 • liberte
 • juran
 • modran klimko wine
 • rbxt
 • liek
 • beauty
 • vip
 • pekne byvanie
vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024