MATÚŠ MAŤÁTKO, LADISLAV SABO „MALÁ RETROSPEKTÍVA“
V čase blížiaceho sa novembrového výročia Carlton Savoy Art Gallery prezentuje výstavu dvoch autorov, tvorba ktorých je síce na prvý pohľad diametrálne odlišná, no pri bližšom skúmaní nájdeme u nich mnoho styčných bodov. Hoci patria do dvoch rozdielnych generácií u oboch nachádzame stopy rebélie, vnútornej odvahy i snahy hájiť širšie ako osobné záujmy, Okrem toho sú priateľmi, ktorí často spolupracujú, v oblasti tvorby i výstavných a organizačných aktivít.
Sú to sochár Ladislav Sabo a grafik a ilustrátor Matúš Maťátko.
foto: Ivan Štelmák
Hodnotenie kurátora
Mária HorváthováTvorba Ladislava Saba je už niekoľko desaťročí neoddeliteľnou súčasťou slovenskej sochárskej scény. Je známy ako autor lyrických komorných kompozícií i dynamických monumentálnych diel, je autorom početných pomníkov a pamätníkov i neúnavným organizátorom výstav, workshopov a sympózií a vo svojom sochárskom ateliéri v Galante stál pri zrode a technickej realizácie nespočetných diel iných umelcov, často nie sochárov, ktorých podnetne inšpiroval a usmernil.
Jeho tvorba je ako on sám – raz dynamická a prozaická, inokedy lyrická až imaginatívna, vždy však plná otvorených posolstiev i skrytých tajomných odkazov, zašifrovaných v metaforách a symboloch, ktoré vás nútia k meditácii. Zväčša vychádza z reality, často však siaha i ku strohejším konštruktívnym riešeniam a k architektonickej, či archetypálnej kompozícii a je mu blízka i abstrakcia s presahmi až do konceptuálnych podôb. Ladislav Sabo je sochár s jedinečným citom pre materiál. V jeho prípade je to predovšetkým bronz, v ktorom dosiahol maximálnu presvedčivosť, no nevyhýba sa ani práci s kameňom a plastom, pre ktorý stále hľadá ten správny výraz.
V jeho tvorbe nájdeme diela inšpirované námetmi či odkazmi na históriu, mytológiu i bibliu, no tieto východiská sú vždy interpretované v jasnom kontexte k realite dneška. Prinášajú prvok hodnotenia, porovnávania a kladú jednoznačné otázky.
I keď možno povedať, že typológia autorových diel je naozaj rôznorodá, v každom období jeho tvorby nájdeme krásne a vznosné ženské postavy, komorné i formátovo veľkorysé, ktoré v Sabovom ponímaní symbolizujú život a všetky jeho pozitívne atribúty. To ostatné je neustály boj a hľadanie odpovedí na otázky späté s duchovnou i existenciálnou podstatou súčasnej spoločnosti.
Dnešná Malá retrospektíva je naozaj uváženým výberom Sabových skvelých diel, ktoré sa za uplynulé plodné obdobia zachovali v jeho ateliéri, a ktoré sú doplnené niekoľkými solitérmi, dokončenými doslova v posledných dňoch.
Matúš Maťátko patrí k výrazným osobnostiam súčasného mladého slovenského umenia. Nielen v súvislosti s jedinečným a jasne rozpoznateľným autorským rukopisom a tvorivou invenciou odhaľujúcou nové ikonografické i ikonologické schémy a princípy, ale i skutočnosťou, že dal nový význam pojmu grafika a upozornil na nové možnosti prezentácie jej techník i produktov. Mám tu na mysli jeho veľkoplošné linoryty ale tiež aj robustné drevené reliéfy, ktoré vznikali na princípe grafických dosiek pre tlač z výšky a autor ich ďalšími zásahmi posunul do polohy plnohodnotných sochárskych artefaktov. Matúš Maťátko tvorí zväčša projekty cyklického charakteru. Hľadá pálčivé témy v dávnej histórii i v súčasnosti, témy religiózne i témy späté s ideológiami a rozmanitými -izmami, ale i témy späté so súčasným životom a s jeho odvrátenými stránkami, s pojmami kultu či idolu v rôznych súvislostiach. Svoje témy transponuje do nových podôb, využívajúc širokú škálu symbolov, metafor i podobenstiev. Jeho príbehy, postavy a ikonické torzá vnímame potom v nových významových i časových rovinách, kde síce zohráva svoju rolu i jemná kritika, odľahčujúca irónia a vtip, ale v pozadí stále vzdialene rezonuje pôvodná, východzia a autentická myšlienka. Jeho „hrdinovia“ stoja často na piedestáloch, ale táto zdanlivá adorácia odkrýva a zdôrazňuje ich pravú tvár. Výtvarná reč Matúša Maťátka je expresívna, dramatická a dynamická, s výraznými gestami a mimikou. Do popredia vystupuje znakovosť, štylizácia tvarov, robustná kresba a monochrómna farebnosť, ktorá umocňuje silu jeho diel. Na výstave v Savoy Gallery prezentuje výberovú retrospektívu svojich najpozoruhodnejších prác z cyklov Idoly, Hrdinovia práce, Evolúcia, Tropic – Exotic, Loď bláznov – Alegória demokracie a Kosmos.