PETER ŽANONY “REMINISCENCIE”

6.9. - 9.10.2020

Na začiatok jesennej sezóny Carlton Savoy Art Gallery predstavuje tvorbu ďalšieho „navrátilca“, maliara a sochára Petra Žanonyho, ktorý sa prednedávnom vrátil po rokoch prežitých v Nemecku na Slovensko. Názov výstavy Reminiscencie dokonale vystihuje charakter jeho najnovších diel, v ktorých objavujeme výrazové i významové spojitosti s tvorbou predchádzajúcich rokov, no zároveň ich výtvarná kvalita a presvedčivosť je dôkazom autorovej  kreativity, výtvarnej zdatnosti a schopnosti prekonávať vlastné limity.

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Peter Žanony vychádzal pôvodne z realistickej, tvarovo štylizovanej a expresívno-dramatickej maľby, ktorá kládla dôraz na  dynamiku kompozície, na pevnú až sochársku kresbu a na spontánne, miestami až gestické nanášanie stekajúcich farieb. Maľoval figurálne kompozície, s výrazným sociálnym a existencialistickým podtextom a tajomnou symbolikou, evokujúc zložitosť medziľudských vzťahov i odvrátených stránok ľudskej povahy. V polovici dvadsiatych rokov sa však jeho maliarsky štýl postupne mení. Od oleja prechádza k technike akrylu, využívajúc jeho bohaté škály jasných i temných farieb a upúšťajúc od pevnej línie kresby smerom k jemnejším modelačným možnostiam farby.

Sú to určite Žanonyho dlhoročné skúsenosti v práci s reklamnou grafikou a každodenné stretnutia s mníchovskou mediálnou scénou, ktoré spôsobili, že podvedome, ale možno i zámerne upriamil svoju pozornosť na výrazovú presvedčivosť a tvarovú estetiku pop artu, tohto v 60. rokoch veľmi populárneho umeleckého smeru, ovplyvneného  mestskou a masovou kultúrou.  V jeho maľbe postupne ustúpila reliéfnosť a obraz sa premieta sa do plochy, pozadie stráca identifikačné znaky a jeho detaily sú akoby vnášané  mechanickým postupom opakujúcich sa drobných dekoratívnych prvkov, ktoré sa často objavujú i ako modelačné prvky tvárí či tiel. Prevažuje tvarová skratka, výrezy a veľké detaily tvárí a celkový obraz evokuje dojem plagátu, čí sugestívnej reklamnej plochy.

Žanonyho stotožnenie sa s mediálnou kultúrou sa prejavilo i pri výbere nových tém z mestského prostredia a najmä ikonických postáv a slávnych osobností, čím vlastne akoby prinášal reportážne okamžiky z ich života – často i zo svojho. Vo svojich obrazoch sa sústreďuje na ľudské a zvieracie postavy, zobrazuje aktuálne výjavy z ulíc, sporadicky i z prírody, témy symbolicky späté s jeho vlastným životom. Autor maľuje kŕdle žralokov, mytologické výjavy i vikingských hrdinov, lukostrelcov i vodákov, symbolicky prepojených v priestore i čase so situáciami, s ktorými sa vnútorne stotožňuje, a ktoré prípadne zažil.

Pozoruhodné sú najmä jeho portréty a autoportréty, netypické až kontroverzné, v niekoľkonásobných zväčšeninách približujúce mimiku i zdôraznené detaily tvárí a vo svojej monochrómnej monumentalite pripomínajúce experimentálnu prácu s objektívom.

Neoddeliteľnou súčasťou Žanonyho umeleckého profilu je jeho sochárska tvorba, ktorá sa vyvíjala od jeho prvých, ešte detských rezbárskych pokusov u Márie Žilavej, cez jeho odborné školenie v Bratislave až po jeho súčasné práce, vznikajúce v inšpiratívnom prostredí jeho ateliéru pod Južnou bránou devínskeho hradu. Autor sa venuje drevenej plastike, ktorú sporadicky koloruje, prípadne kombinuje s drobnými kovovými prvkami. Jeho tvorba je figurálna a témy čerpá z našich národných dejín,  histórie, mytológie i z medziľudských vzťahov.

Peter Žanony sa na Slovensko vrátil pred troma rokmi a svojou tvorbou sa postupne stáva súčasťou slovenskej výtvarnej scény. Jeho pracovné nasadenie i výstavná aktivita naznačujú, že sa mu to úspešne darí.

Narodil sa 27. apríla 1962 v Bratislave. V rokoch 1978 – 1982 študoval na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor rezbárstvo. V roku 1982 opustil rodisko a emigroval do Nemecka, kde sa usadil v meste Bayreuth. Tu začal pracovať ako grafik v rôznych reklamných agentúrach i ako reštaurátor na Bayreuthskej univerzite. V Bayreuthe sa stal členom umeleckej výtvarnej skupiny
Art Schmiede a koncom deväťdesiatych rokov začal vystavovať . Po presídlení do Mníchova
navštevoval Akadémiu Wildner a orientoval sa na tvorbu s využívaním rozmanitých grafických
programov. V roku 2018 sa vrátil na Slovensko a žije vo svojom rodisku v Devíne, kde si
vybudoval ateliér. Venuje sa maľbe, kresbovým technikám i sochárskej tvorbe. Je členom
Spoločnosti voľných výtvarných umelcov a má za sebou množstvo výstav.

Peter Žanony - výstavy

1992 Peter Zanony. Cafe Brömel. Rudolfstadt
1998 14. Weidenberger Galerie auf Zeit. Aula des Schulzentrums. Weidenberg
1999 Peter Zanony. Galerie Werkstadt. Gefrees
Peter Zanony. Mensch und Gefühl. Galerie Pyramide. Bayreuth
2002 Karneval der Farben. Art-Schmiede. Landratsamt. Foyer. Bayreuth
2014 Peter Zanony. Neubeggin – Zurück ins Leben. Office Center Ost. München / Mníchov
2015 Peter Zanony. München. Am Englischen Garten Fozer. München / Mníchov
Peter Zanony. Ziele. Kulturzentrum. Trudering
2017 Peter Zanony. Aus eigener Kraft. Atrium. Holzkirchen
Peter Žanony. Revenant. Západné krídlo Bratislavského Hradu. Bratislava
2018 Peter Žanony. Moja cesta. Audi Exclusive Gallery. Bratislava
Peter Žanony. Ciele. Obrazy a Sochy. Galéria F7. Bratislava
Peter Žanony Maľované selfíčka. Divadlo Malá scéna. Bratislava
Peter Žanony. Akryl – Olej – Sochy. Galéria Fontána. Piešťany
2019 Peter Žanony. Tváre života. Slovenský inštitút v Moskve. Moskva
Peter Žanony. Korene. Kultúrny dom. Stropkov
Peter Žanony. Hai München. KGB Gallery. München / Mníchov
Peter Žanony. Moje mesto. Staromestská galéria Zichy. Bratislava
Peter Žanony. Obrazy a sochy. Vestibul Divadla Púchov. Púchov
XXVIII. salón. Spoločnosť voľných výtvarných umelcov. Galéria Umelka. Bratislava
Devínski výtvarníci v pivnici. Zigrayho kúria. Pivnica. Devín
Hommáge á Peter Strassner. Hrad Devín. Devín
Peter Žanony. Tu som. Slovenský dom. Praha
Peter Žanony. Moje cesty. Pistoriho palác. Bratislava
2020 Peter Žanony. Galerie pod Palmovkou. Praha
Peter Žanony. DoubleTree by Hilton. Bratislava
XXIX. salón. Spoločnosť voľných výtvarných umelcov. Galéria Umelka. Bratislava
Theatrum mundi. Galéria Slovenského rozhlasu. Bratislava
Peter Žanony. Reminiscencie. Carlton Savoy Art Gallery. Bratislava

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024

SOCHA VČERA A DNES

20.02. - 16.03.2024