Roman Lazar “From East to West and Back”

01.12.2021 - 04.03.2022

Srdečne Vás pozývame na prehliadku výstavy Romana Lazara v priestoroch TOP AUTO PREMIUM Art Gallery. Výstava bude trvať do 04.03.2022.

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Výstava maliara Romana Lazara v T. O. P Auto Premium Art Gallery prezentuje kolekciu 25 obrazov. Sú to diela, ktoré vznikli najmä v období ostatných dvoch rokov a prinášajú divákom nezvyčajnú reflexiu vnútorného pocitového sveta autora, ktorý je na Slovensku ojedinelým, ba až solitérnym zjavom, a ktorého tvorba sa často spája s pojmami „underground“, či „independent art”.
Roman Lazar sa dlhé roky venoval reklame a jeho voľná tvorba sa zrodila ako náhla a nespútaná erupcia farby, tvarov a textov. Jeho štýl maľby je neuveriteľne živelný a spontánny. Obrazy, malé i veľké, sú farebne expresívne, so zreteľnými prvkami popartu, komiksu, graffiti i naivnej maľby. Rezonuje v nich prepojenie európskej, americkej i juhoázijskej kultúry a on sám sa odvoláva najmä na Chagala a Basquiata. Nezanedbateľný však nie je ani vplyv fotografie, filmu a reklamy. Autor maľuje akrylom na plátno, sololit, či lisovaný kartón, často pridáva ďalšie techniky, zväčša mastný pastel, fixky, či perokresbu, alebo pracuje technikou koláže. V kompozícii jeho diel zohráva významnú úlohu reálna i štylizovaná ľudská alebo zvieracia postava, znakový symbol, ale najmä písmo, či súvislý anglický text, ktorý neprináša len vizuálny efekt, ale je v ňom zakódovaná i pointa príbehu.
Roman Lazar je rozprávač a vo svojich obrazoch interpretuje až neuveriteľné príbehy. Niektoré jednoduché a stručné, iné plné vzrušujúcich epizód. Mnohé z týchto príbehov sám prežil, iné si vyfabuloval a o iných len potajomky sníva. V jeho obrazoch sa objavujú odkazy na známe udalosti, na výtvarné osobnosti, postavy z pop-kultúry, ale i politiky a často  aj odvážne scény z nočného života. Mnohé z jeho diel sú parafrázou súčasného sveta a medziľudských vzťahov a škála ich výrazu siaha od jemného humoru až k irónii a sarkazmu, ktorý rezonuje i v dielach s jasným erotickým podtextom. I keď mnohé názvy diel znejú jednoznačne, je len na divákovi ako odvážne sa ponorí do hĺbky odkazov, ktoré autor do svojich obrazov zašifroval.

Roman Lazar sa narodil 18.3.1966 v Dunajskej Strede. V rokoch 1985 – 1990 študoval na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Nitre u doc. Jozefa Trepáča. Od ukončenia školy až do roku 2009 pracoval a tvoril vo sfére reklamy, ako kreatívny riaditeľ a riaditeľ reklamnej agentúry, ktorú sám založil. Bol členom prezídia Klubu reklamných agentúr a dodnes je členom Art Directors Clubu, združenia najvýznamnejších reklamných tvorcov Slovenska. Aktívne sa venoval grafickému dizajnu a ilustrácií, neskôr televíznej a filmovej produkcii a od roku 2013 sa venuje voľnej tvorbe, predovšetkým maľbe. Svoje diela predstavil na viacerých samostatných výstavách doma i v zahraničí. Žije striedavo v Bratislave a vo Vietname, kde je majiteľom baru.

Samostatné výstavy:
2013 Roman Lazar. Jednoduché texty. Pod kamenným stromom. Bratislava
2014 Roman Lazar Slovak Independent Art Is not Dead. Galéria Michalský dvor. Bratislava
2014 Roman Lazar. Pánska jazda. Café Lampy. Bratislava
2016 The Best of Roman Lazar. Gallery Slovakia. Bratislava
2019 Roman Lazar. Pusť vsegda budet solnce. Slovenský inštitút. Moskva
2019 Roman Lazar. Underground. Galéria Michalský dvor. Bratislava
2020 Roman Lazar. Private Reality. Kerametal. Bratislava
2021 Roman Lazar. FREEE! Galéria Lazovná 1. Banská Bystrica
2021 Roman Lazar. Hrdý outsider. Galerie pod Palmovkou. Praha
2021 Roman Lazar. From East to West and Back. T. O. P Auto Premium Art Gallery. Bratislava

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

Serene views

12.06. - 22.06.2024

NOSTALGIA

14.05.-15.06.2024

Fantastic 5

15.5. - 8.6.2024

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024