Zuzana Schmidt – DVA SVETY

09.10. - 04.11. 2022

S potešením Vás pozývame na výstavu DVA SVETY, na ktorej predstavi svoju tvorbu Zuzana Schmidt.Výstavu realizujeme v termíne 09.10.-04.11.2022 v Reštaurácií Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Jednou z nových postáv na bratislavskej výtvarnej scéne je maliarka Zuzana Schmidt, ktorá za krátke obdobie ostatných dvoch rokov predstavila svoje diela na viacerých individuálnych a kolektívnych výstavách. Jej maliarsku tvorbu môžeme zaradiť do širokého prúdu lyricko-abstraktnej nefiguratívnej maľby, v ktorej rezonuje i vzdialený odkaz informelu a expresionizmu. Autorkine obrazy vnímame ako reflexiu jej vnútorného pocitového sveta a okrem toho že sama maľuje, využíva umenie i v procese arteterapie.
Obrazy Zuzany Schmidtovej sú veľmi kultivované, farebne žiarivé, ale zároveň i decentné, raz emotívno-poetické, inokedy expresívne a dramatické. Ich tvaroslovie vychádza síce z princípov abstrakcie, no evokuje i prepojenie s predmetným svetom, najmä cez farebné lineárne akcenty, veľké geometrické a archetypálne tvary i drobné fragmenty reality.
Jej komorné maliarske kompozície, realizované zväčša kombinovanou technikou, prípadne akrylom, sú prejavom výrazného koloristického cítenia. Dominantným médiom je farba, s ktorou autorka pracuje ako s živou hmotou, využíva jej prirodzenú splývavosť, alebo tuhú pastóznosť, jemné valéry, alebo drsné štruktúry, v ktorých možno zanechať stopy, vrypy, priznať jemné ťahy štetca, či zdôrazniť drsné akčné gesto. Nie je výnimkou ani využitie písaného textu či iných kaligrafických prvkov, prípadne použitie nemaliarskych materiálov a koláže na umocnenie výrazovosti kompozície.
Hoci sa Zuzana Schmidt pohybuje zväčša v hraniciach abstrakcie a svoje príbehy maľuje skôr v náznakoch ako v súvislých dejoch, je až neuveriteľné, že v tajomnom priestore štruktúr a farieb tlmočí významy a zložité metaforické odkazy. Niektoré sú inšpirované poéziou či literárnymi príbehmi, iné sú reflexiou každodenných zážitkov, ale i spomienok, túžob a snov. Mnohé rozprávajú konkrétny príbeh, iné sú len prchavou spomienkou na príjemný večer, niektoré vznikli spontánne a náhodne, ako bezprostredné reakcia na nevyhnutnú vnútornú potrebu maľovať, vyjadriť niečo emotívne, a výsostne subjektívne.

Narodila sa 12. decembra 1976 v Šintave. V rokoch 1994 – 1999 študovala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy (PeadDr. Jana Satková) a v rokoch 2017 – 2018 absolvovala dvojročné akreditované štúdium Intervencia umením – arteterapia v procese socializácie, reedukácie, výchovy a liečby na Inštitúte vzdelávania v arteterapii u prof. Jaroslavy Šickovej Fabrici. Žije v Bratislave a popri pedagogickej činnosti sa venuje maliarskej tvorbe.

Výstavy

2021 Zuzana Schmidt. Chôdza je pomalšia ako beh. TÜV SÜD Gallery. Bratislava
Zuzana Schmidt. IMUNO – ALERGO, s. r. o. Bratislava
THANKS FOR THE INVITATION. Galerie Dolní Brána, Prachatice
Lucia Rubeljová, Zuzana Schmidt. Príťažlivá krása. Kafé Lampy. Bratislava
Zuzana Schmidt. Mimo každodennosti. Dům národnostních menšin. Praha
2022 Kto rozžiaril lampy. 2019 – 2022. Kafé Lampy. Bratislava
Zuzana Schmidt. Farby plátno a ja. Západná terasa Bratislavského hradu. Bratislava
Otvorený priestor. Členská výstava SVS 2022. II. poschodie Bratislavského hradu. Bratislava
Otvorený priestor II. Symfónia umenia. Ružinovská galéria. Cultus. Bratislava
TURUK & ART COLLECTIVE. Symfónia umenia. Park Andreja Hlinku. Bratislava
TURUK & ART COLLECTIVE. Symfónia umenia. Cvernovka. Bratislava
Zuzana Schmidt. Dva svety. Restaurant Sajado Eurovea Galleria. Bratislava

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

Serene views

12.06. - 22.06.2024

NOSTALGIA

14.05.-15.06.2024

Fantastic 5

15.5. - 8.6.2024

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024