Ingrid Mária Gábor – FÉNIX
S potešením Vás pozývame do T&AC Gallery Zámocká 22 v Bratislave na prehliadku výstavy FÉNIX, na ktorej predstaví svoju tvorbu Ingrid Mária Gábor. Výstavu si môžete pozrieť do 4.11.2023 každý utorok až sobotu v čase od 14-18 hodín.
Hodnotenie kurátora
Mária HorváthováV období ostatných troch štyroch rokov zaznamenávame na bratislavskej výtvarnej scéne viaceré nové zjavy. Jedným z nich je i maliarka Ingrid Mária Gábor, ktorá v období rokov 2020 – 2023 predstavila svoje diela na viacerých individuálnych a kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí. Hoci už celé roky spontánne maľovala, bola to až výstava v bratislavskej Savoy Gallery v roku 2021, ktorá priblížila jej meno i tvorbu širšej verejnosti. Už tam sa predstavila ako vyzretá autorka, ktorá po počiatočnom zaujatí technikou „fluid painting“ s jej nekonečnými možnosťami variovania kompozičných i koloristických optických efektov prešla k vážnejšej a náročnejšej tvorivej metóde maľby špachtľou a stierkou. Táto technika jej umožňuje vytvárať rozmanité farebné i štrukturálne plochy, ktoré sa vzájomne dopĺňajú v pôsobivej súhre abstraktných tvarov, evokujúc často súzvuk hudobných akordov. Jej výtvarná reč zotrváva temer výlučne v polohách abstrakcie, len s výnimočnými a sporadickými presahmi do sféry predmetného sveta.
Možno tu teda hovoriť o expresívno-lyrickej nefiguratívnej maľbe, ktorá ťaží z jedinečných vlastností farebnej hmoty, z jej pastóznosti i vláčnosti, ale najmä výrazovej sily utajenej v spontánnych maliarskych gestách. V prvých prácach Ingrid Márie Gábor, realizovaných touto technikou, rezonoval výrazný dekoratívny akcent s plošným vrstvením základného motívu, ktorý prepožičiaval jej zamatovo mäkkým obrazom vzhľad vzácnych orientálnych tkanín a dezénov.
Jej hlavnou inšpiráciou bola najmä príroda v neustálych premenách, rozkvitnuté záhrady a lúky, ale i hudba, tanec, svet orientu, spomienky, zážitky a skúsenosti, a v neposlednej miere i pocitový svet súčasného človeka, ktorý autorka vlastnou predstavivosťou pretavila do bohatej škály tvarov a farieb.
Z výtvarných impulzov je to predovšetkým osobnosť Gerharda Richtera, jedného z najoslavovanejších a najuznávanejších autorov súčasnosti, ktorý ju oslovil najmä abstraktnou, údernou a dynamickou časťou svojej maliarskej tvorby. Jeho technika stierania a vyškrabávania farebnej hmoty a veľké formáty viedli i Ingrid Máriu Gábor k postupnému prechodu od komorných diel k rozmernejším plátnam, ktoré prekvapia veľkorysou kompozíciou a razantným rukopisom. Žiarivá paleta, kde dominuje najmä sýta červená, a tiež modré a žlté tóny, má výrazný symbolický podtext, ktorého význam v niektorých dielach zdôrazňujú drobné detaily pripomínajúce prepojenie na predmetný svet. Niektoré diela navodzujú atmosféru pokoja a pohody a vyzývajú diváka na vzájomný dialóg a meditáciu. Iné sú eruptívne, dynamické a plné vášne a temperamentu, no napriek tomu vyvážené a decentné a vo svojej dramatickej hĺbke ukrývajú rozmanité tajomstvá a záhady. Ich rozlúštenie otvára divákovi cestu k mnohým príbehom, ktoré autorka zatavila do svojich magických malieb.