Ingrid Mária Gábor – FÉNIX

5.10. - 4.11.2023

S potešením Vás pozývame do T&AC Gallery Zámocká 22 v Bratislave na prehliadku výstavy FÉNIX, na ktorej predstaví svoju tvorbu Ingrid Mária Gábor. Výstavu si môžete pozrieť do 4.11.2023 každý utorok až sobotu v čase od 14-18 hodín.

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

V období ostatných troch štyroch rokov zaznamenávame na bratislavskej výtvarnej scéne viaceré nové zjavy. Jedným z nich je i maliarka Ingrid Mária Gábor, ktorá v období rokov 2020 – 2023 predstavila svoje diela na viacerých individuálnych a kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí. Hoci už celé roky spontánne maľovala, bola to až výstava v bratislavskej Savoy Gallery v roku 2021, ktorá priblížila jej meno i tvorbu širšej verejnosti. Už tam sa predstavila ako vyzretá autorka, ktorá po počiatočnom zaujatí technikou „fluid painting“ s jej nekonečnými možnosťami variovania kompozičných i koloristických optických efektov prešla k vážnejšej a náročnejšej tvorivej metóde maľby špachtľou a stierkou. Táto technika jej umožňuje vytvárať rozmanité farebné i štrukturálne plochy, ktoré sa vzájomne dopĺňajú v pôsobivej súhre abstraktných tvarov, evokujúc často súzvuk hudobných akordov. Jej výtvarná reč zotrváva temer výlučne v polohách abstrakcie, len s výnimočnými a sporadickými presahmi do sféry predmetného sveta.
Možno tu teda hovoriť o expresívno-lyrickej nefiguratívnej maľbe, ktorá ťaží z jedinečných vlastností farebnej hmoty, z jej pastóznosti i vláčnosti, ale najmä výrazovej sily utajenej v spontánnych maliarskych gestách. V prvých prácach Ingrid Márie Gábor, realizovaných touto technikou, rezonoval výrazný dekoratívny akcent s plošným vrstvením základného motívu, ktorý prepožičiaval jej zamatovo mäkkým obrazom vzhľad vzácnych orientálnych tkanín a dezénov.
Jej hlavnou inšpiráciou bola najmä príroda v neustálych premenách, rozkvitnuté záhrady a lúky, ale i hudba, tanec, svet orientu, spomienky, zážitky a skúsenosti, a v neposlednej miere i pocitový svet súčasného človeka, ktorý autorka vlastnou predstavivosťou pretavila do bohatej škály tvarov a farieb.
Z výtvarných impulzov je to predovšetkým osobnosť Gerharda Richtera, jedného z najoslavovanejších a najuznávanejších autorov súčasnosti, ktorý ju oslovil najmä abstraktnou, údernou a dynamickou časťou svojej maliarskej tvorby. Jeho technika stierania a vyškrabávania farebnej hmoty a veľké formáty viedli i Ingrid Máriu Gábor k postupnému prechodu od komorných diel k rozmernejším plátnam, ktoré prekvapia veľkorysou kompozíciou a razantným rukopisom. Žiarivá paleta, kde dominuje najmä sýta červená, a tiež modré a žlté tóny, má výrazný symbolický podtext, ktorého význam v niektorých dielach zdôrazňujú drobné detaily pripomínajúce prepojenie na predmetný svet. Niektoré diela navodzujú atmosféru pokoja a pohody a vyzývajú diváka na vzájomný dialóg a meditáciu. Iné sú eruptívne, dynamické a plné vášne a temperamentu, no napriek tomu vyvážené a decentné a vo svojej dramatickej hĺbke ukrývajú rozmanité tajomstvá a záhady. Ich rozlúštenie otvára divákovi cestu k mnohým príbehom, ktoré autorka zatavila do svojich magických malieb.

Narodila sa v Bratislave v umeleckej rodine, ktorá bola spätá najmä so svetom divadla. Matka, herečka Oľga Zöllnerová, ale otec, scénický výtvarník Pavol Mária Gábor, známy i v zahraničí, v nej od detstva pestovali vzťah k umeniu. Vždy rada kreslila a maľovala a pred niekoľkými rokmi práve v tejto tvorivej aktivite našla jeden zo zmyslov života. Dnes žije v Bratislave, spolu s dcérou vedie kliniku estetickej medicíny Crystal Esthetic Clinic a zároveň sa venuje aj maľbe. Od roku 2020 zaznamenávame jej výstavné aktivity doma i v zahraničí, najmä v Taliansku, kde získala viacero ocenení. V roku 2022 hlavnú cenu „Il Trofeo“ na Premio Cittá Montecosaro, v roku 2023 International Prix na Coupe du Monde Des Arts v Montecarlo, cenu Guernica Art Prize Pablo Picasso na XI Gran Galà dell’Arte Sanremo v San Reme a ocenenie Gondola d ́Oro per l ́arte na Il Salotto dell‘arte v Benátkach.

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024

AFTER PARTY

11.04. - 13.09. 2024

S nádejou 7

20.03.-20.04.2024