kolektívna výstava NOVÁ VLNA, T.O.P. AUTO PREMIUM Art Gallery

14.6. - 2.9.2021

Ján Bátorek; Jana Bednárová; Dominika Brečková; Asen Cvetanov; Diana Elischerová; Kate Grishakova; Samuel Hošek; Ján Hrčka; Hula (Mária Valenčíková); Kristína Kandriková; M. Marta Kiss; Šimon Kučera; Monika Meglić; Miroslav Mlkvik; Lukáš Pažitka; Marek Polgár; Andrea Príbytná Klimo; Miroslav Sandanus; Miriama Schniererová; Gábor Szűcs; Gorana Težak; Kika Tomaňa; Pavol Truben

Po ukončení veľmi úspešnej kolektívnej výstavy Nové súvislosti, na ktorej sa v júni – septembri 2020 zúčastnilo 30 popredných slovenských výtvarníkov, a ktorá bola dokonca prezentovaná online i na sieťach Slovenského inštitútu v Ríme, som sa rozhodol zorganizovať ďalšiu podobnú výstavu, tentoraz
pre mladých výtvarníkov do 35 rokov. Výstavu sme plánovali na január 2021, no žiaľ, výrazné zhoršenie epidemickej situácie zapríčinilo posun termínu takmer o pol roka.
Príprava výstavy bola veľmi špecifická. Dovtedy som v galérii prezentoval mladú generáciu zriedka. Teraz môžem konštatovať, že obdobie od septembra do decembra 2020 patrilo k mojim najkrajším a najzaujímavejším. Hneď ako som dohodol účasť na výstave s prvým mladým umelcom, dostal som odporúčania na ďalších, a tak sme dokázali veľmi rýchlo skompletizovať takúto skvelú zostavu autorov.
Kvalita ich tvorby ma veľmi príjemne prekvapila a teším sa z novonadobudnutých skúsenosti.
Keď som začínal s realizáciou tohto projektu, mnohí ma odhovárali tvrdiac, že tvorba mladých nebude pre publikom, ktoré navštevuje našu galériu, zaujímavá. Už pri príprave sme však mali veľmi pozitívnu odozvu na kvalitu tvorby zúčastnených autorov. Môžem konštatovať, že sa rozhodne nebojím o budúcnosť slovenského, ale ani chorvátskeho či ruského umenia, ktoré bude na výstave zastúpené.
Verím, že výstava priláka do galérie aj návštevníkov, ktorí doteraz u nás neboli, a že sa stanú našimi pravidelnými hosťami. Dúfam, že sme prostredníctvom výstavy Nová vlna naštartovali začiatok novej spolupráce s novou generáciou umelcov.
Igor Turuk

foto by Razvan Amarandei, JStudio

Hodnotenie kurátora

Mária Horváthová

Výstava Nová vlna prezentuje tvorbu dvadsiatich troch autorov, narodených v rozpätí rokov 1985 – 1996. Niektorí z nich už celé desaťročie budujú svoju profesionálnu kariéru, iní sú tesne pred ukončením vysokoškolských štúdií, no napriek tomu už majú svoj zoznam výstav a aktivít. Prítomnosť zahraničných autorov dáva tomuto podujatiu temer medzinárodný štandard. Oveľa významnejšou je však skutočnosť, že viacerí vystavujúci sú, alebo nedávno boli finalistami prestížnej výtvarnej súťaže Maľba roka, niektorí zožali i medzinárodné úspechy, prípadne sa profesionálne uplatnili v zahraničí.
Nová vlna neprezentuje uzavretú skupinu výtvarníkov a vystavujúcich autorov nezomkla žiadna spoločná idea ani spoločný program. Práve naopak, ich vzťah je náhodný, sú to prosto autori, ktorí reagovali na výzvu našej galérie. Ich tvorba je preto rozmanitá, líši sa technikou, stvárnením, charakterom, výtvarným jazykom i výrazom. Spája ju však bezprostrednosť a autenticita,
odvaha experimentovať a hľadať nové nevychodené cesty. Rovnako pozitívna je i schopnosť a najmä snaha vyjadriť prostredníctvom umenia vlastný postoj k svetu a jeho realite, ku kladom a záporom dnešnej spoločnosti, k medziľudským vzťahom, ale i k bežnému životu. Profily jednotlivý autorov v katalógu a ich diela, vystavené v nekonvenčnom svete luxusných automobilov, vám odhalia jednu z nespočetných podôb súčasnej mladej tvorby.
Nechajte sa uniesť Novou vlnou!

Partneri výstavy

vytlačiť zdielať

Predošlé výstavy

NOSTALGIA

14.05.-15.06.2024

Fantastic 5

15.5. - 8.6.2024

dvojité videnie

23.04. - 11.05.2024

TRAJA

11.04. - 20.09. 2024