Miroslava Pavúčková – ZHMOTNENÉ EMÓCIE
S potešením Vás pozývame na výstavu „ZHMOTNENÉ EMÓCIE“, na ktorej predstavi svoju tvorbu Miroslava Pavúčková . Výstavu realizujeme v termíne 10.09. – 13.10.2023 v galerii reštaurácie Sajado, Eurovea Galleria na Pribinovej 8 v Bratislave.
Hodnotenie kurátora
Lujza MarečkováAktuálna výstava Miroslavy Pavučkovej predstavuje súhrn jej tvorby, z ktorej sú väčšinovo zastúpené abstraktné maľby akrylom. Dominujúce sú abstraktné farebné motívy. Nie je to však len spleť nepredvídateľných ťahov, inšpiráciu čerpá predovšetkým v prírode a svojom okolí, pričom nevyčerpateľným zdrojom je jej záhrada, v nej kamene, listy, voda. Nachádza tu krásu a objavuje tvary, ktoré bežne prehliadame. Maľovanie jej prináša spomalenie, skľudnenie behu života. Existuje len ona a Božské vedenie. Tvorí v stave slobody bez mysle. Maľba je pre autorku ako meditácia pre iných. Dokáže byť sama so sebou, počuť svoje vlastné psyché a vnútorné precítenie okolia. Jej obrazy sú vizuálnou analógiou subjektívneho umeleckého vnímania sveta. Ako sama hovorí, tvorivý podnet pre danú chvíľu vychádza z jej vnútra, nevníma a neplánuje špeciálne kompozície alebo príbehy, ale vníma informácie svojho vnútorného a božieho zdroja. Podľa Carla Gustava Junga sa v individuálnom nevedomí nachádzajú pocity a zážitky, ktoré boli zabudnuté, potlačené a taktiež tie, ktoré neuspeli pri vytváraní vedomého dojmu. V určitých situáciách, keď sa dostaneme do stavu lepšieho vnímania sa tieto skúsenosti presunú k povrchu a vyvrú v činnosti, častokrát umeleckej – maľbe, literatúre, hudbe či inom prostriedku, ktorý dokáže niesť nahromadenú energiu našich skúseností. V tomto procese tvorí Miroslava, pričom stimulom maľby okrem vnútorného prežívania je hudba. Tá je podnetom, úvodom do stavu vnímania, citlivosti na okolie a schopnosti dostať to všetko na plátno.
Z mytologického hľadiska by sa žiadalo povedať, že bohyňa Psyché vedie ruky maliarky a zhmotňuje duševnú krásu. No takisto to môže byť Božie vedenie či duševná energia vlastnej minulosti.
Autorka sa nebojí oslobodiť od zaužívaných a vychodených ciest. Jej výstavu tiež môžeme prijať ako tréning vnímania, predstavivosti i to, že môžeme nazrieť do vnútorného sveta iného človeka. Abstraktnou tematikou a univerzálnou rečou svojich obrazov dokáže zaujať široké spektrum publika.